< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Vznik hudbyHudba na jevištiHudební výchova

Druhy hudebních uskupení

Sólové vystoupení:

Sám v něm účinkuje pouze jeden člověk (Zpívá nebo hraje).  Může se ovšem stát, že ho někdo doprovází na nějaký hudební nástroj (například klavír).

Duo

Duo je vystoupení dvou zpěváků nebo hráčů. Oba účastníci jsou si naprosto rovnocenní, kdyby nebyli bylo by to považováno za sólové vystoupení.

Trio

Trio je seskupení tří hráčů nebo zpěváků. Mezi dvě nejzákladnější tria patří uskupení smyčcové a klavírní. ·     Klavírní: Jsou v něm zastoupeny tři hudební nástroje: klavír, housle a violoncello. ·     Smyčcové: Jsou v něm astoupeny tři hudební nástroje: housle, viola a violoncello.

Kvarteto

Jsou v něm zastoupeni čtyři zpěváci nebo hráči. (Jedno z českých kvartet je například Čtyřtet s Jiřím Kornem). Opět se dělí na klavírní a smyčcové. ·     Klavírní: Zastoupeny jsou tu tyto nástroje: housle, viola, violoncello a klavír (smyčcové trio + klavír) ·     Smyčcové: Zastoupeny jsou u tyto nástroje: dvoje housle, viola a violoncello.

Kvinteto

Kvinteto je uskupení pěti hráčů nebo zpěváků. (Jedno z českých kvintet je například Spirituál kvintet). Opět se dělí, ale tentokrát na smyčcové a dechové. ·     Smyčcové se skládá z kontrabasu, dvou houslí, violy a violoncella. ·     Dechové: flétna, hoboj, klarinet, fagot, lesní roh. sexteto (seskupení šesti hráčů) septeto (seskupení sedmi hráčů) okteto (seskupení osmi hráčů) noneto (seskupení devíti hráčů)

komorní hudba

Hraje jí orchestr. Každý z nástrojů je zastoupen sólově. Symfonický orchestr Symfonický orchestr se skládá ze 40- 50 hráčů, ale počty mohou být i jiné. Jsou v něm zastoupeny všechny skupiny nástrojů:

Symčcové nástroje

První housle (+,- 16)

Druhé housle (+,- 14)

Violy (+,- 12)

Violoncella (+,- 10)

Kontrabasy (+,- 6)

Dechové

·     Žesťové (tj. plechové)

Trubky (2-3)

Lesní rohy (4)

Pozouny (3)

Tuba (1)

·     Dřevěné

Příčné flétny (2-3)

Pikoly (2)

Hoboje (3)

Klarinety (3)

Fagoty (3)

Bicí

Kotle= tympány (3-4)

Velký buben

Malý buben

Triangl

Dále mohou být zastoupeny:

Harfy (1-2)

Klavír (1-2)

  Celý symfonický orchestr řídí dirigent. Používá k tomu taktovku, to je tyčka, kterou drží v ruce. A má partituru. Partitura Partitura je notová kniha dirigenta. Má několik řádků a na každém jsou noty pro jednotlivé nástroje, které se ve skladbě vyskytují. Jednotlivé takty všech nástrojů jsou napsány pod sebou, tak jak mají znít dohromady a taktové čáry jsou vedené přes celou stránku kvůli lepší orientaci. Nástroje jsou řazeny vždy ve stejném pořadí a na začátku každé notové osnovy je uvedeno jaký nástroj hraje ten řádek. Je to napsáno Italsky nebo mateřštinou dirigenta. Ladění Každému koncertu předchází ladění, kdy si hudebníci ladí a chystají své nástroje na vystoupení. Základním tónem pro ladění je tón „A“. Ladí se podle ladičky (ta vydává tón A). Ladička je malý nástroj srovnatelný s tupou vidličkou s protáhlými bodci a většinou je celá kovová (nebo jenom její části). Uhodí se s ní jemně o něco tvrdého a pak se postaví za držátko. Dva pomyslné bodce rezonují a mezi nimi vzniká ten tón.Přidal: lolikuh 18. 3. 2012
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 491
Zhlédnuto: 6044 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Vznik hudbyHudba na jevištiHudební výchova