< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Druhy hudebních uskupeníVoklální hudba, instrumentální hudba a vokálně- instrumentální hudba.Hudební výchova

Hudba na jevišti

Hudební vystoupení jsou nejčastěji uskutečňována na koncertech, popřípadě v různých halách (ať už sportovních nebo koncertních). Hudba se ale vyskytuje i na jevišti například v divadlech. Mezi základní patří následující: opera, árie, recitativ, dueta, opereta, muzikál, melodram, pantomima, sbor a baletní výstupy. Zvuky v divadelním představen se nazývají jako scénická hudba.

Opera

Opera je zpívaná divadelní hra s instrumentálním doprovodem orchestru (častější) nebo sboru, má děj a ten je zpíván herci. Jako podklad slouží libreto. Slovo libreto pochází z italštiny a znamená knížečka. Libreto obsahuje námět díla, popis děje, texty jednotlivých zpívaných hudebních čísel nebo mluvené pasáže. Autor libreta je libretista. Opera má počátky v Itálii. Většinou se zpívala italsky, ale postupně se začala šířit i v národních jazycích. Dnešní opery se zpívají v původních jazycích (takže když v minulosti vznikla v Itálii, dnes se bude zpívat I V Čechách italsky). Je složena z několika čísel nebo částí, která se nazývají jednání. Jednání začínají instrumentální předehrou.

Árie

Árie je sólový zpěv, kdy pěvec (pěvkyně) ukazuje krásu a možnosti svého hlasu. Většinou vypráví o svých pocitech a náladách.

Recitativ

Recitativ je zpívaná mluva v malém rozsahu, aby bylo lépe rozumět textu.

Opereta

Je to menší opera. V operetě jsou vedle zpívaných části a části mluvené. Většinou jsou zábavné a vychází z běžného života. Některé operety: Opereta Orfeus v podsvětí (Jacques Offenbach)- je tam kankán. Další operetou je Valčík od Johan Strausse.

Muzikál

V muzikálu se zpívá, tančí a mluví. Na muzikály jsou často velké reklamy (bohatá propagace) a samotné jeviště je bohatě osvětleno. Děj nebývá velmi složitý a často bývají filmově zpracovávány. Muzikál vznikl v New Yorkské čtvri Brodway.

Pantonima

V pantonimě se děj vyjadřuje pohybem. Všechno si můžeme domyslet. Zpravidla bývá doprovázena hudbou. Dříve byla užívaná ve filmu (grotesky- Charlie Chaplin).

Balet

Slovo balet pochází z italského ballare (tančit). Tančí se pouze za doprovodu orchestru a na špičkách nohou. Hudební skladatel má libreto, musí mít nějaký podklad například nějakou pohádku nebo klasiku z literatury. Velmi důležitou osobou je choreograf, ten vymýšlí a secvičuje s tanečníky tanec. Příkladem baletu je balet Romeo a Julie od Sergeje Prokofjeva, ten se nechal inspirovat Williamem Shakespearem. Dále také Petr Iljič Čajkovskij, pocházel z Ruska stejně jako Prokofjv a máme od něj Labutí jezero, Louskáček nebo Šípkovou Růženku, Igor Stravinskij- také  Ruska a napsal například balet Pták ohnivák. Jedním z českých baletních skladatelů je Oskar Nedbal. Ten stvořil balet        Z pohádky do pohádky, kde zpraováá různé pohádky.

Melodram

Vzniká spojením slova a hudby. Jsou různé druhy. Slova se střídají s hudbou (hudba dokresluje a podtrhuje celkový význam textu) nebo slovo zní současně s textem. Příkladem melodramatu je Zpracování básně Vodník od Karla Jaromíra Erbena.Přidal: lolikuh 18. 3. 2012
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 448
Zhlédnuto: 4749 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Druhy hudebních uskupeníVoklální hudba, instrumentální hudba a vokálně- instrumentální hudba.Hudební výchova