< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Anton Pavlovič Čechov: Tři sestryRudolf Čechura: Šifra z katakombČtenářský deník

Anton Pavlovič Čechov: Višňový sad

Doba děje: 19. století

Místo děje: V panství Raněvské

Obsah díla:

Majitelka panství Raněvská se se svou dcerou Aňou vrací po sedmi letech z Paříže do své rodné vlasti, kam odjela po tragické smrti jejího syna Gríši. Její statek je zadlužený, ačkoliv se o něj adoptivní dcera Varja pečlivě stará.

Rodinný přítel Lopachin rodině vysvětluje podle něho jediné řešení - mají pronajmout višňový sad chatařům. To Raněvská i její bratr Gajev zásadně odmítají, přestože v opačném případě koupí statek i sad někdo jiný a oni přijdou o domov.

Rodina žije jako dřív a nepřipouští si neodvratnou realitu i to, že žijí na dluh.

Nastane den dražby a obyvatele statku čeká nepříjemné překvapení - višňový sad koupil Lopachin a chystá se ho vykácet. Všichni konečně zjišťují, že se jejich život celý změní, mnozí z nich musí začít pracovat a pro mnohé je změna velmi náročná.

Hra končí loučením a smrtí Firse.

Úryvek z knihy:

Raněvská: Prodal se višňový sad?
Lopachin: Prodal.
Raněvská: Kdo ho koupil?
Lopachin: Já ho koupil… Kdyby tak otec a dědek vstali z hrobu a všecko to viděli, jak jejich Jermolaj, kterýho votloukali, kterej neuměl pořádně číst a psát, kterej v zimě běhal bos, tak tenhle Jermolaj koupil panství, kterým se nic na světě nevyrovná. Já koupil panství, kde dědek a táta dřeli jak votroci, kde je nepouštěli ani do kuchyně.
Hej, muzikanti, hrajte, na moje přání! Všichni se přijeďte podívat, jak Jermolaj Lopachin zatne sekyru do višňovýho sadu, jak ty stromy budou padat! Postavíme tady chaty a naši vnuci a pravnuci uvidějí novej život.

Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 247
Zhlédnuto: 11693 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Anton Pavlovič Čechov: Tři sestryRudolf Čechura: Šifra z katakombČtenářský deník