< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Anton Pavlovič Čechov: SvatbaAnton Pavlovič Čechov: Višňový sadČtenářský deník

Anton Pavlovič Čechov: Tři sestry

Doba děje: 19. století

Místo děje: v krajském městě

Obsah díla:

Drama vypráví o třech sestrách Olze, Irině a Máše. Celým jejich životem je provází neštěstí a samota. Žijí s bratrem Andrejevem Prozorovovem. Je to naivní muž, který zadluží rodinu, poté si vezme panovačnou ženu Natašu.

V jejich životě se objevuje několi mužů, vojáků. Díky nim Máša podvádí svého manžela. Ale Olga se zamiluje. Její voják je však zabit.

Sestry se chtějí vrátit do Moskvy, kde vyrůstaly. Jejich jediné pobavení – vojáci byli převeleni. Drama končí tím, že všechny zůstávají samy.

Úryvek z knihy:

MÁŠA: Já nikam nejdu.

KULYGIN (zklamaně): Proč, milá Mášo?

MÁŠA: Promluvíme si o tom později… (Zlostně) Dobře, tak já půjdu, ale teď mi dej pokoj, prosím tě… (Vzdálí se od něho)

KULYGIN: A potom večer strávíme u ředitele. Ten člověk nehledí na svůj chorobný stav a snažíse především udržovat kontakt se spoležností. Je to vynikající, ničím nezkalená osobnost. Skvělý člověk. Včera po konferenci mi povídá: „Jsem unavený, pane kolego! Unavený!“ (Pohlédna na nástěnné hodiny, potom na své hodinky.) Vaše hodiny jsou o sedm minut napřed. Ano, jsem unavený, říkal.

Za jevištěm jsou slyšet housle)

OLGA: Panstvo! Račte prosím ke stolu! Máme dort!

KULYGIN: Ach, milá Olgo! Představ si, má milá, že jsem včera pracoval od rána do večera, do jedenácti hodin, byl jsem z toho velmi unavený, ale dneska se cítím… jsem šťastný. (Odchází do haly ke stolu) Milá Olgo…

ČEBUTYKIN (stčí noviny do kapsy, pročísne si plnovous): Dort? Výborně!

MÁŠA (Čebutykinovi, přísně): Ale pozor: dneska nebudete nic pít. Slyšíte? Vám to škodí”

ČEBUTYKIN: Ale, ale! To už mám za sebou, Dva roky už jsem se pořádně nenapil. (Netrpělivě) A vůbec, děvenko, vždyť je to prašť jako uhoď!

Znaky díla:

Ruské realistické drama o čtyřech dějstvích.
Konverzační hra.
Zachycuje jednotvárný život ruské venkovské šlechty v kontrastu s idealizovanou Moskvou.

Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 299
Zhlédnuto: 10780 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Anton Pavlovič Čechov: SvatbaAnton Pavlovič Čechov: Višňový sadČtenářský deník