< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Daniel Defoe: Robinson Crusoe (2)Jakub Deml: Tanec smrtiČtenářský deník

Daniel Defoe: Robinson Crusoe

Doba děje: 17. století (1660 - 1700)

Místo děje: pustý ostrov, Anglie, moře

Postavy:

Robinson – vytrvalý, houževnatý, vynalézavý, toužící po dobrodružství;
Pátek – je Robinsonovi vděčný za pomoc, pomáhá mu.

Obsah díla:

Příběh začíná v 17. století, kdy se do anglického přístavního města přistěhoval německý obchodník Kreutznawer. Angličané však těžko vyslovovali jeho jméno, a tak mu říkali Crusoe. Obchodník brzo zbohatne, ožení se a narodí se mu i třetí syn jménem Robinson. Je to velmi chytrý a nadaný chlapec, a tak ho dá otec studovat. Učení se mu ale brzy zprotivilo a stále více ho přitahoval námořnický život. Rodiče nesouhlasí s tím, aby se stal námořníkem, protože jejich starší dva synové ve světě zahynuli.

Jednoho dne otec onemocněl, tak jel Robinson za něho vyřídit nějaké obchody. Cestou se setkal se starým přítelem, který ho přemluvil, aby se s ním plavil po moři až do Londýna. Mladý Crusoe souhlasil. Loď při plavbě zažila svou osudovou bouři a ztroskotala. Cestující zachrání rybářská loď.

Robinson si ale stejně nedá říct. Vydává se opět na širé moře s myšlenkou, že zbohatne. Při cestě ale loď přepadnou piráti a on se dostane do zajetí, až k samotnému kapitánovi Abd el Mámímu. Ten z něho udělá svého osobního sluhu. Oblíbil si ho natolik, že ho pouštěl i samotného do města. Mohl také jezdit lovit ryby, čehož využil k útěku. Na moři ho objeví brazilští kupci a Robinson se k nim přidá. Loď opět ztroskotá a vlny ho donesou na neznámý ostrov či zemi.

Při průzkumu ostrova se setkává s roztodivnými zvířaty a rostlinami, objeví také jeskyni, kterou si zařídí k bydlení. Hledá si potravu a vodu, vyrobí si různé nástroje, začíná si zvykat na místní podmínky.

Jeho spokojené žití naruší neklid – objeví se lidské stopy v písku na pláži. Prostaví si člun a hledá sebemenší náznak lidské přítomnosti. Objeví jenom ztroskotaný koráb.

Jednou v zátoce zahlédl čluny s lidožrouty a jejich oběťmi. Jednoho zajatce zachránil. Protože se tak stalo v pátek, dal mu jméno Pátek. Na ostrově objevili další divochy. Osvobodili jejich zajatce. Tak se Robinson zase po dlouhé době viděl s Evropany. Společně s nimi se opět vydal domů, po deseti a půl roce. Matka stále žila, ale otec už byl mrtev. Robinson i Pátek se ožení a ujmou se otcova obchodu.

Úryvek z knihy:

Ráno se probudil Robinson docela svěží. Sluneční paprsky se již prodíraly skulinami mezi kameny do jeskyně. Kolik je asi hodin, napadlo Robinsona. A kolikátého asi je, který den? Rozhodl se, že si musí zaznamenat datum přistání na ostrově a od tohoto data zaznamenávat a počítat všechny dny pobytu. Rozpomínal se, který to byl den, kdy ztroskotala loď. Vzpomněl si, že to bylo docela určitě ve čtvrtek, prvního července roku 1666. Na ostrově je již čtvrtý den, takže je dnes čtvrtého července a právě neděle. Kam však toto datum zaznamenat? Nemá ani papír, ani čím psát. Což aby vryl datum nožem do skály? Jak však bude počítat dny? Kdyby vryl každý den jednu čárku nožem do kamene, zničil by za nějaký čas svůj jediný a tak důležitý nástroj-kapesní nůž. Potom Robinsona napadlo, že hned poblíž vchodu do jeskyně roste několik mladých stromů. Což kdyby zaznamenával dny vrypem do jejich kůry? Ano, to bude daleko snadnější.

Znaky díla:

Dobrodružný román oslavující lidské schopnosti a rozum.

Dílo obsahuje mnoho parafrází; Robinson - silný literární typ: člověk, kterého okolnosti donutili se o sobe postarat; => Robinsonády = příběhy s podobným námětem (M. Majerová: Robinsonka)

Některá další díla autora:
Moll Flandersová


Přidal: jenikkozak 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 556
Zhlédnuto: 47551 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Daniel Defoe: Robinson Crusoe (2)Jakub Deml: Tanec smrtiČtenářský deník