< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Daniel Defoe: Robinson CrusoeCharles Dickens: David Copperfield (2)Čtenářský deník

Jakub Deml: Tanec smrti

Obsah díla:

Jakub Deml v této knize vypráví své sny, každá kapitola představuje jeden sen.

Světlo věčné:

Autor se zde prochází městem a dívá se na něj , vše se mu zdá neporušené. Najednou se mu zjeví nějaký mrtvý člověk a procházejí se spolu. Najednou celé město zmizí a on je v nějaké temné chodbě. Za ním je hrob jeho mrtvého přítele a před ním východ. Mrtvý ho přemlouvá, aby šel za ním, ale on se bojí , že má nějaké hříchy. Mrtvý mu ale řekne, že se očistí v očistci.

Hlavní postava se tedy vrhne za mrtvým do světla.

Bílý medvěd:

Hlavní postava se ocitá v tmavé místnosti, kde je ještě někdo…nebo něco. Mimo toho je tam ještě kufr. To něco je bílý medvěd. Chce tedy medvěda zabít, ale on ho prosí aby se směl zabít sám.

Úryvek z knihy:

Ano, uvědomil jsem si to, a bylo patrno, že jsme ztraceni, já aspoň nevyhnutelně: neboť pohled onoho dravce úplně mne ochromil. Ach, jaké to byly oči! A tu se přihodilo něco, čím jsme byli nadobro zmateni: onen strašný tvor, pravou tlapou se pokřižovav, prosil nás, aby se směl zabít sám.!

Bratře! vzkřikl jsem padaje k zemi ranou téže hrůzy jako má…

Znaky díla:

Soubor povídek s tématikou snů.

Můj názor:

Příběhy, které autor vypráví jsou většinou pesimistické, melancholické, často zde mluví o bolesti, o smrti, temnotě, tmě, o mrtvých. V knize se vyskytují strašidelná prostředí, jako např. místnost ve snu Bílý medvěd. Hlavní postava se též musí rychle rozhodovat co udělá, V povídkách se často objevuje překvapení ( medvěd se chce zabít sám, město najednou mizí)- to je možné jen ve snech. Námět, tedy zpracování svých vlastních snů, je naprosto originální.

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 272
Zhlédnuto: 5153 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Daniel Defoe: Robinson CrusoeCharles Dickens: David Copperfield (2)Čtenářský deník