< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Lion Feuchtwanger: Židovka z ToledaJaroslav Foglar: Boj o první místoČtenářský deník

Eduard Fiker: Stráž na Psí skále

Obsah díla:

Bohatý rančer Lewis Parish byl úkladně zastřelen na svých pastvinách. Správce ranče Ernest Malt obviní z vraždy mladého Guinna Rackhama, jemuž časté neshody s Maltem způsobily život psance. Na rodný ranč se jako nový majitel z města vrací patnáctiletý Illy Parish. Je mladý, nezkušený, ale odvaha mu nechybí. Nevěří, že jeho otce opravdu zabil Quinn. Ten chlapce unese a vysvětlí mu, že vrahem je zloděj Malt.

V boji proti zlodějům dobytka byl Quinn těžce raněn. Illy se vrací na ranč. Quinn dal rozhlásit, že až se uzdraví, pojede do města se hájit k veřejnému soudu, kam se opravdu dostavil. U soudu se s Maltem dohodli, že o jejich osudu rozhodne Bůh. Sami dva se rozjedou k hrobu Illyina otce, aby se utkali v souboji revolvery. Quinn Rackham vystřelí Maltovi zbraň z ruky a ten neměl tolik odvahy, aby ji znovu zvedl. Quinn mu dvakrát střelil pod nohy. Potřetí mu revolver ale nevystřelil. Quinn byl zděšen. Ernest zvedl svou zbraň a s vědomím vítězství přiznal, že skutečně Parishe zabil. Vzápětí mu Quinn prostřelil ruku, nechal totiž předtím prázdnou jen jednu ránu a využil toho v pravý okamžik. Z hrobu Lewise Parishe vylezli dva svědci, kteří tam byli ukryti, aby Maltovo přiznání slyšeli.

Úryvek z knihy:

Quinn Rackham znovu vypálil a Malt se ani nepohnul, neboť pohnout se jen o krok by znamenalo vletět přímo do rány. Ale tu se stalo něco nepředvídatelného. Rackhamův kolt cvakl naprázdno.

Ernest Malt vytřeštil oči. Quinn Rackham pohlédl na svou zbraň a ve tváři se mu objevilo zděšení. Kolt přece nikdy neselže. Kolt je nejspolehlivější zbraní ze všech. Jenže Rackhamův kolt byl prázdný!

Po výstřelech a křiku obou mužů se rozhostilo hrobové ticho. Quinn Rackham zřejmě předtím zkoušel ještě naposledy svůj kolt a zapomněl jej pak dobít.

Ernest Malt zapomněl na své zranění a bleskurychle zvedl se země revolver. Zhluboka se nadechl a z hrdla mu zazněl zvířecí, táhlý zvuk.

„Quinne Rackhame! Ïáble!“

Quinn Rackham zaťal zuby. Celý bledý jen neznatelně pokrčil rameny.

„Dobrá,“ řekl. „Mám teď jen o něco větší jistotu, že zemřu, než jste měl před chvílí vy.“

Ernest Malt se rozhlédl. Po hřbetě pravé ruky mu stružkou tekla krev.

„Máte pravdu, protože já se nebudu stydět vás odprásknout.“

„Tak jako jste se nestyděl oddělat starého Parishe, Malte.“

„Ano. Jako starého Parishe. Docela tak!“

Kolem dokola nikdo nebyl. Ernest Malt se divoce rozesmál.


Přidal: jenikkozak 05.12.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 386
Zhlédnuto: 3869 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Lion Feuchtwanger: Židovka z ToledaJaroslav Foglar: Boj o první místoČtenářský deník