< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Lion Feuchtwanger: Žid SüssEduard Fiker: Stráž na Psí skáleČtenářský deník

Lion Feuchtwanger: Židovka z Toleda

Doba děje: 12. století

Místo děje: Kastilie, Španělsko

Obsah díla:

Feuchtwanger zde zpracovává pravdivý milostný příběh španělského krále Alfonsa a dcery jeho židovského rádce Raquel zvané Fermosa (krasavice).

Děj se odehrává na konci 12.století, kdy je Pyrenejský poloostrov rozdělen na království Kastilské, Aragonské, Portugalské a velkou muslimskou říši. Ta se rozkládala od Indii přes Asii, Afriku a v Evropě zabírala téměř celý Pyrenejský poloostrov.

Noví pánové přinesli do Španělska vyšší kulturu a vytvořili z něj nejkrásnější zemi Evropy. V království kastilském vládl král Alfonso VIII., hrdina tohoto příběhu. Kastilsko na tom bylo finančně špatně, rostla moc šlechty, která nechtěla být podřízená králi a platit daně. Králi zemřel jeho židovský správce financí ibn Šosam a novým správcem se stal Ibrahim ze Sevily, nejbohatší muž na emírově dvoře. Ač byl židem, musel vyznávat islámské náboženství.

Ibrahim po dlouhém váhání nakonec souhlasil a odstěhoval se kastilského hlavního města Toleda se svou dcerou Raquel a synem Alazarem. Přijal zpět i své židovské jméno Jehuda ibn Ezra.

Vztahy Jehudy a krále nejsou ze začátku nejlepší, král se na židy dívá s despektem (i když oceňuje jejich inteligenci a obchodní zdatnost). Jehuda odkoupí od krále bývalý dům jejich rodiny a zrenovuje ho. Zde se také poprvé setkává Alfonso s Raquel, která ho začíná přitahovat, i když je odlišné víry i zvyků.

Alfonso je ženatý s Leonor (dcerou anglického krále Jindřicha II. a Eleonory Akvitánské) a mají 3 dcery. Dokonce uvažují o svatbě nejstarší dcery s aragonským králem Pedrem, čímž by ke Kastilii připojili Aragonsko. Dojde však k roztržce mezi Alfonsem a Pedrem. Plány vezmou za své po narození vytouženého syna Fernána.

Mezitím dojde k dobytí Jeruzaléma, papež vyhlásí křížovou výpravu a Alfonso se jí chce zúčastnit. Jehuda ho však odrazuje, neboť Kastilie není dost bohatá a nedaří se ani spojenectví s Aragonskem. Král Alfonso zcela propadá své lásce k Raquel a dá pro ní opravit letohrádek Galianu, kde spolu žijí.

V Anglii umírá král Jindřich II. a nastupuje Richard Lví srdce, křížová výprava je na spadnutí. Královna Leonor se dozví o vztahu Alfonsa a Raquel a spřádá plány na pomstu. Tehdy ale zemře infant Fernán a začnou ožívat dřívější plány na sňatek jejich dcery s aragonským králem Pedrem, což se také uskuteční.

Raquel se narodí syn Sancho. To rozčílí Leonor ještě více a potom co Alfonso vytáhne do boje proti muslimům, pověří Gutierra de Castro, aby odstranil Raquel a jejího otce.

Alfonso je poražen v bitvě u Alarcosu a je donucen uzavřít s emírem mír, aby se království vzpamatovalo z válečné katastrofy. Jehuda ukryje svého vnuka na neznámé místo, načež jsou on i Raquel zabiti.

Alfonso se dozví o jejich smrti a je mu jasné, že je to dílo jeho manželky. Hledá svého syna Sancha, ale nikdy ho nenajde.

Úryvek z knihy:

Don Jehuda byl zkrušen. Trýznila ho představa, co si asi toledští židé myslí o něm a o Raquel. Necítí k nim opovržení? Trápila ho i starost o Alazara. Chlapec mu sice neřekl o svém úmyslu přestoupit na křesťanskou víru, ale Jehuda si byl vědom, že je syn pro pravdy židovského učení a arabské moudrosti navždy ztracen. A vinu na tom má on sám. Místo aby svého syna uchránil před nebezpečným dvorem toho rytíře a vojáka, přímo ho tam vehnal.

Znaky díla:

Milostný příběh z 12. století; je zde zachycena patologický psychóza davu.

Můj názor:

Feuchtwanger zde v podstatě líčí tragický příběh lásky na pozadí války. Tento příběh v tomto století nemůže ale skončit jinak než špatně. A to ještě když tento vztah je mezi ženatým králem a židovkou. Ani bohatství krále Alfonsa a dona Jehudy nemůžou zvrátit blížící se tragédii v podobě smrti královy lásky a jeho neschopnosti najít svého syna. A ještě k tomu, když Feuchtwanger vychází z pravdivého příběhu….Autor také zcela realisticky líčí tehdejší poměry, tehdejší dobu-rytířnost, nesmyslné hrdinství, náboženská zanícenost, nenávist k muslimům a k židům a na druhé straně i snahu o zachování míru podporované židy v čele s Jehudou, intriky královy manželky proti Raquel a konečně její smrt (pomstu).

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 648
Zhlédnuto: 5955 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Lion Feuchtwanger: Žid SüssEduard Fiker: Stráž na Psí skáleČtenářský deník