< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Aischilos: OresteiaHans Christian Andersen: PohádkyČtenářský deník

Dante Alighiery: Božská komedie

Obsah díla:

Tato rozsáhlá básnická skladba se dělí na tři části – Peklo, Očistec a Ráj. Je poznamenaná láskou autora k zesnulé Beatrice.

Báseň začíná tím, že básník zabloudí v lese, kde ho ohrožují tři šelmy, které se nazývají Smyslnost, Pýcha a Lakomství. Po této události se stane Vergilius, vyslán Beatrice, jeho průvodcem. Spolu nebezpečím můžou uniknout jen tehdy, jestliže projdou peklem a očistcem. Uprostřed pekelných muk upoutává básníka příběh milenců Paola a Francesky, kteří zhřešili láskou. Na očistci potkávají mezi potrestanými a vladaře. Na prahu ráje autora opouští Vergilius, protože je pohan a nesmí vstoupit. Ovšem ujímá se ho Betrice a umožňuje mu poznat tajemství věčné blaženosti.

Znaky díla:

Italský spisovatel Dante Alighiery sice patří časově do středověku, ale jeho díla již vykazují znaky renesance.

Dílo Božská komedie je duchovním eposem, nejedná se o komedii. Dílo se původně nazývalo jen „Komedie“; později připojil Dantův životopisec Boccaccio do názvu slovo „Božská“.

Nalézáme zde číselnou symboliku: 3 (3 části, v každé 33 zpěvů, každá sloka 3 verše = terciny)

Inspirace řeckou mytologií.


Přidal: tess.for 27.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 161
Zhlédnuto: 9279 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Aischilos: OresteiaHans Christian Andersen: PohádkyČtenářský deník