Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Dante Alighiery: Božská komedieČtenářský deník

Aischilos: Oresteia

Místo děje: Město Ergos

Postavy:

Orestés
Klytaimnéstra, jeho matka
Agamemnón, jeho otec

Obsah díla:

V řeckém městě Ergos vládne Agamemnónova manželka Klytaimnéstra se svým milencem Aigisthem. Když se Agamemnón vrátí z trójské války, je jimi zavražděn, čímž se Aigisthos dostane na trůn.

Po letech se domů vrací Orestés, který je synem Agamemnóna a Klytaiméstry. Setkává se se svou sestrou Élektrou a spolu na pokyn boha Apollóna matku i Aigistha zabijí, aby potrestali smrt otce. Orestés do paláce vnikne převlečen za posla nesoucího zprávu o Oresteově smrti. Po vraždě zešílel a utíká z vlasti.

Za vraždu člověka, se kterým je spřízněn krví, je Orestés pronásledován bohyněmi Líticemi, které ho chtějí potrestat. Apollón se mu rozhodne pomoci. Spor o vině měla rozhodnout Athéna. Ta z nejlepších athénských občanů sestaví soudní tribunál, který o jeden hlas dá za pravd Orestovu odpůrci, ale Athéna přidá svůj hlas na Oresteovu obranu. Rovnost hlasování znamená vítězství žalované strany. Athéna se na Oresteovu stranu přiklonila, protože byla přesvědčena, že matka není tak důležitá jako otec, protože je možné být stvořen i bez ní. Sama se totiž nenarodila matce, nýbrž vyskočila svému otci Diovi z hlavy.

Úryvek z knihy:

ATHÉNA
Je na mně, abych rozhodla tu při.
(Vezme si z oltáře hlasovací kamének)

Svůj hlas já přidám v prospěch Orestův!
Já nemám matky, nemám rodičky
a kromě sňatku, který odmítám,
jsem vší svou duší mužům oddána:
jsem naveskrz a zcela otcova.
I nedám přednost smrti ženy té,
jež muže, strážce domu, zabila.
I rovnost hlasů zprostí Oresta!

(K soudcům)
Soudcové, kterým svěřen úkol ten,
vysypte rychle losy z osudí!

Znaky díla:

Drama Oresteia se skládá ze tří částí: Agamemnon (vypráví o smrti krále), Oběť na hrobě (Orestés zabije svou matku) a Usmířené lítice (Orestés je prohlášen za nevinného).

Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 282
Zhlédnuto: 9791 krát
Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Dante Alighiery: Božská komedieČtenářský deník