< Předchozí referát Zpět na výpis látekNásledující referát >Státy Evropy + hlavní městaCzech national parksZeměpis

Honolulu

Logo státu Honolulu

Honolulu je hlavním městem Havajských ostrovů, jednoho ze států USA, které se nachází na jihovýchodě ostrova Oahu. (Přesná poloha města je 21°18'32" s.š., 157°49'34" z.d.)

Název Honolulu v angličtině znamená „sheltered bay” nebo “place of shelter” (v češtině to asi je něco jako "chráněný záliv").

377 300 obyvatel (2001) ve městě, v okrese Honolulu (což je v podstatě ostrov Oahu) žije 900 000 obyvatel.

Úředním jazykem je angličtina.

Klima: Přestože se Honolulu nalézá v tropickém pásu, teploty (16-30°C) tomu neodpovídají, neboť ostrov je ochlazován Kalifornským proudem, který okolo ostrovů protéká po většinu roku.

Historie: Ostrov Oahu, na kterém Honolulu leží, se nad moře dostal vulkanickou činností před 4 miliony let. Podle pověstí byl ostrov osídlen už ve 12. stol. 1. dochovaný letopočet je 1809, kdy se král Kamahameha I. přesídlil do Honolulu. Honolulu se stává městem v roce 1816 a hlavním městem v roce 1820. Po Japonském napadení přístavu Pearl Harbor zůstává Honolulu jako největší město, námořní přístav a nejdůležitější letiště Havajských ostrovů. Ekonomický a turistický rozmach přinesl rychlý ekonomický růst města. Moderní cestování letadlem přináší městu tisíce a téměř milióny* návštěvníků ročně.

Správa: Město a okres Honolulu původně spravováno dozorčí radou je řízen obecním úřadem starosty, který dohlíží na veškeré městské služby. Je to jedna z největších místních správ ve Spojených státech, City & okres Honolulua má výroční provozní rozpočet z $1 miliardy. Aktuální starosta Honolulua je Mufi Hannemann (do konce ledna 2010).

Centrální Honolulu je finanční, komerční, a správní střed Havaje. Na pobřežní je Aloha Tower , který po mnoho let byl nejvyšší budovou v Havaji. Aktuálně nejvyšší budovou je 134 m vysoký First Hawaiian Center.

Obyvatelstvo: Při sčítání lidu v roce 2000 v Honolulu žilo 371 657 obyvatel v 140 337 domácnostech. Hustota zalidnění je 714ob/km2.

55% Asijci, 19% bílých, 2% černochů, 7% Pacifických ostrovanů a 14% míšenců

Průmysl: cestovní ruch, potravinářský (konzervárny)

Doprava: Mezinárodní letiště na západním konci města Honolulu (nejvytíženější letiště USA), námořní přístav a tři dálnice směřující k Honolulu.

Jako jedno z významných amerických měst zažívá těžký dopravní kolaps během špiček. Mají výborný autobusový systém čítající 550 autobusů.

Jazyk (zajímavost): Havajský jazyk drží světový rekord v nejkratší abecedě na světě. Má nejméně souhlásek ze všech jazyků a to sedm, samohlásek jen pět. Známé slůvko „aloha“ se kterým se setkáváme na každém kroku znamená například lásku, ale také poděkování nebo pozdrav. Dokonce si Havajské ostrovy díky tomuto libému slůvku vysloužily i přezdívku - Stát Aloha.

V blízkosti města se nachází přírodní rezervace Hanauma Bay. Ve městě se nachází 3. nejstarší veřejné akvárium USA (z 1904) s 3100 organismy.

Stejně jako socha svobody vítá stovky tisíce návštěvníků do New Yorku, tak na Havaji vítá stovky tisíc návštěvníků ročně Aloha Tower umístěná v Honolulském přístavu jako maják.

* Přesně je to 8,2 milionů návštěvníků/rok, jejichž výdaje ve městě překročily 13 miliard dolarů ročně.

Zdroj:

Malá ilustrovaná encyklopedie - Encyklopedický dům 1999
http://cs.wikipedia.org/wiki/Havaj
http://wapedia.mobi/cs/Honolulu
http://cs.wikipedia.org/wiki/Honolulu
http://en.wikipedia.org/wiki/Honolulu,_Hawaii
http://www.honolulu.gov/
+ asi deset méně významných stránek (http://www.gohawaii.com/oahu/, http://www.hawaiiecotourism.org/, http://www.hvcb.org/)
http://shells.webz.cz/havaj.html

(Zdroje ke 23.11.2007)
Přidal: jenikkozak 24. 7. 2008
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 501
Zhlédnuto: 3113 krát
< Předchozí referát Zpět na výpis látekNásledující referát >Státy Evropy + hlavní městaCzech national parksZeměpis