< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >10. Romantismus3. období Národního Obrození (NO)Literatura

Adam Bernard Mickiewicz

Adam Bernard Mickiewicz se na světě ocitl 24. prosince roku 1798 ve vesnici Zaosie u Nowogródku v dnešním Bělorusku. Otec tohoto polského představitele romantismu byl advokátem a příslušníkem zemské šlechty. Vychoval svého syna v duchu osvícenství a vlastenectví. Během studií ve Vilniusu v letech 1815-1819 přišel do styku s vlasteneckým profesorem dějin Joachimem Lelewelem a s polským osvobozeneckým hnutím. Poté pracoval do roku 1823 jako učitel v polské škole v Kaunasu.

V tomto roce byl jako zakladatel a hlavní představitel polského národního hnutí Filomatů spolu se svými přáteli zatčen. Šest měsíců pobýval v klášteře, poté byl vyhnán z Litvy. Odešel do středního Ruska a působil zde jako učitel. V této době získal přátele z řad děkabristů, což byli například básníci Kondrati Rylejew a Michail Bestuschew-Rjumin. V Moskvě se setkal s Alexandrem Puškinem a s polskou pianistkou Mariou Szymanowskou.

V roce 1828 podnikl Mickiewicz dvouletou cestu po západní Evropě. Strávil delší čas v Berlíně, Benátkách, Florenci, Neapoli a Římě. Ve Výmaru a později v Itálii se setkal s Johannem Wolfgangem von Goethem. Tuto událost zpracoval Louis Fürnberg ve své novele Die Begegnung in Weimar (Setkání ve Výmaru).

Po neúspěchu polského povstání emigroval do Paříže. Zde propagoval polskou nezávislost a od roku 1840 vyučoval slovanskou literaturu na univerzitě College de France. O čtyři roky později byl kvůli šíření nevhodných politických a náboženských myšlenek propuštěn. V roce 1848 organizoval činnost polských legií v rámci Březnové revoluce v Rakousku.

V roce 1855 sháněl básník s podporou Francie vojáky do krymské války proti Rusku, a poté v Konstantinopoli zemřel na choleru.

NÌKTERÁ DÍLA:

Dziady (Tryzny)
Konrad Wallenrod (Konrád Wallenrod)
Pan Tadeusz (Pan Tadeáš)
Ksiêgi narodu polskiego i pielgrzymstwa polskiego (Kniha národa polského a poutnictva polského)
Do Joachima Lelewela
Sonety krymskie
Ballady i romanse
Přidal: Aleinad 22. 7. 2008
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 289
Zhlédnuto: 3006 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >10. Romantismus3. období Národního Obrození (NO)Literatura