< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Československo v 70. letechKrize a pád komunistických režimů ve střední EvropěDějepis

Československo v 80. letech

Hospodářství

Pokračuje zaostávání hospodářství a klesá konkurenceschopnost československých výrobků v zahraničí, výroba je silně neefektivní, úpadek souvisí s úpadkem celé RVHP.
1986 se zhroutily dodavatelsko-odběratelské vztahy.
1987 vedení KSČ hledá východisko v reformě (říkali tomu „přestavba hospodářského mechanismu“) – ne zásadní změny, špatné centrální plánování zachováno, bylo povoleno soukromé podnikání v malém (bez možnosti někoho zaměstnat)

Politika

Pokračuje pronásledování opozice – proti Chartě 77, státní bezpečnost provádí akci Asanace – nepohodlní přestavitelé opozice přesvědčování k vystěhování – šikana, mučení, ztráta občanství; vůdci zůstali.
Opozice se vyjadřuje k ekologickým tématům – zveřejňuje tajné info o stavu prostředí. Založen Federální úřad pro tisk a informace – zdokonalení cenzury.
1982 zemřel Brežněv, vystřídán Jiriem Andropovem – šířil strach z války. 1983 byly na nátlak SSSR u nás rozmístěny jaderné rakety a šířeny informace o možném napadení.
Pořádají se bytové univerzity – vysoké školy tajily informace, iniciativní měli v domech přednášky na zakázaná témata od lidí po r 1968 vyhozených ze zahraničí.
1985 nastoupil Michail Gorbačov – polit. uvolnění – u nás konzervativní vedení znepokojeno, cenzurován sovětský tisk.
1986 volby do federálního shromáždění – účast ohlásil nezávislý kandidát Pavel Wonka – vězněn, souzen, mučen, vězněn – zemřel.
1987 odstoupil z fce generálního tajemníka ÚVKSČ Gustáv Husák (dál prezidentem), novým byl Milouš Jakeš, předsedou vlády se stal Vladislav Adamec – uvolnění polit. poměrů.
Srpen – říjen 1988 – opoziční demonstrace ke kulatým výročím – rozehnány.
10. listopad – vedení KSČ povolili 1. a poslední demonstraci v Praze na Škr. náměstí – mluvil Havel.
Leden 1989 – série demonstrací – „Palachův týden“ – rozehnány, jednotky zasahovaly i proti chodcům – vedení KSČ ztratilo poslední sympatie.
Léto 1989 – Charta 77 vydala prohlášení Několik vět – podepsalo to moc lidí, nemohli se pozavírat
Srpen a říjen 1989 – série demonstrací – rozehnány (nechuť lidových milicí zasahovat)
4. listopadu – povolené studentské shromáždění ke dni studentstva se změnilo na protikomunistickou demonstraci, na Národní třídě zbiti – lživá informace o smrti studenta – studentská stávka, přidala se divadla a školy v ostatních městech – začal pád komunistického režimu.



Přidal: jenikkozak 24. 3. 2010
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 297
Zhlédnuto: 4840 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Československo v 70. letechKrize a pád komunistických režimů ve střední EvropěDějepis