< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Československo v 80. letechMezinárodní vztahy v 90. letechDějepis

Krize a pád komunistických režimů ve střední Evropě

V 80. letech jsou komun. režimy v hospod. krizi -> krize politická, aktivizuje se opozice – tvrdě pronásledována, vývoj je závislý na vývoji v SSSR
1985 – Michail Gorbačov – začátek změn, bez nichž by další nebyly možné

Polsko

Polsko má dlouhodobě hospod. problémy – nedostatek potravin, přídělové hospod., časté stávky.
Léto 1980 – založena 1. nezávislá odborová organizace Solidarita – Lech Wa³êsa, několik milionů členů, Bražněv vyvíjel nátlak, aby byla zrušena, vyhrožoval vojen. zásahem.
Prosinec 1981 vyhlášen výjimečný stav, nastolena vojen. diktatura. Do čela státu generál Wojciech Jaruzelski, Solidarita zakázána, tvrdě potlačována opozice. Zatčen kněz Jerzy Popie³uszko, který vyzýval obyvatele, aby se nebáli, zavražděn. Výjimečný stav trval do 1985, odpor proti komun. pokračoval v ilegalitě.
Léto 1988 další vlna stávek, komun. donuceni vyjednávat s opozicí
Duben 1989 povolena Solidarita, jednání pokračují, dohodli se na parlamentních volbách - léto 1989 – zvítězila Solidarita. Včele nové vlády byli demokraté, ministerstva vnitra a obrany měli komunisté, zrušen přídělový systém.
1990 – prezidentské volby – zvolen Lech Wa³êsa, komun. měli vliv až do 1997

Maďarsko

Bylo také v hospod. krizi, vláda to chce řešit povolením soukromého podnikání v malém.
Jaro 1988 formuje se opozice – Maďarské demokratické fórum, začalo jednání mezi opozicí a komunisty
Poč. 1989 povolen systém více polit. stran (1. země), v létě 1989 pokračuje jednání mezi opozicí a komun. – na podzim se vzdali vedoucí úlohy a diktatury proletariátu, přejmenovali se na stranu socialistickou.
Jaro 1990 – proběhly volby, vyhráli demokraté, hospod. potíže pokračují, 1994 zvítězili socialisté, pokračovali demokraticky, pravice a levice se střídá, trend: nárůst nacionalismu – kritika postavení Maďarů na Slovensku a Rumunsku.

NDR

V NDR je hospod. krize, ale je na tom nejlépe ze social. zemí, občané měli omezené možnosti cestovat. Komun. včele s Erichem Honeckerem odmítali Gorbačovy reformy v SSSR.
Září 1989 v Maďarsku otevřena hranice s Rakouskem – hromadná emigrace z NDR do SRN, mnoho jich se soustředilo v Praze na západoněmeckém velvyslanectví. Československá vláda na nátlak SRN vypravila zvláštní vlaky přes NDR do SRN – v NDR vlna demonstrací v Drážďanech, Lipsku a Berlíně.
9. listopadu vláda NDR povolila svobodné cestování – začali rozebírat berlínskou zeď.
Jaro 1990 – 1. svobodné volby, vyhrály strany s programem sjednocení Německa – jednání velmocí z 2. světové války – vytvoření měnové unie, 3. října sjednocení – výhoda – ti z NDR se mohli podílet na fungující politice a hospodářství, většina z nich ale pasivně vyčkávala. Koncem srpna 1994 – zcela suverénní stát – odešly poslední okupační sovětské jednotky.



Přidal: jenikkozak 1. 5. 2010
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 378
Zhlédnuto: 4335 krát
< Předchozí výpisek Zpět na výpis látekNásledující výpisek >Československo v 80. letechMezinárodní vztahy v 90. letechDějepis