< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Vladislav Vančura: Rozmarné léto (2) Vátsjájana: KámasútraČtenářský deník

Vladislav Vančura: Rozmarné léto

Doba děje: 20. století

Místo děje: Krokové Vary

Obsah díla:

Hlavními osobami povídky jsou Antonín Dura, který vlastní plovárnu, biskup Roch a major Hugo. Běh léta naruší příjezd kouzelníka s okouzlující pomocnicí Annou. Večer konají představení, před kterým Anna vybírá peníze. Přítomni jsou i Antonín, kanovník a major. Antonín tam laškuje s Annou a domluví si s ní na plovárně schůzku. Ale jeho manželka jde v noci za ním. Když je oba uviděla mokré, divila se. Manželka (Kateřina) nechtěla věřit, že Antonín Annu vytáhl z řeky, když se topila. Ale o Annu se postarala, i když si jistá manželovou nevěrou přestěhovala do maringotky kouzelníka Arnoštky. A tak tam bydlela i s Annou a kouzelníkem.

Následující den bylo opět představení, po němž Roch zůstal. Kateřina s Arnoštkem odešli, tak zůstal sám s Annou v maringotce. Ale napadli je opilci. Začala bitka. Antonín s majorem pak nad ním byli morálně pohoršeni. Večer bylo opět představení, kde Antonín, biskup i major Annu přemlouvali, aby s nimi zůstala. Při představení spadl Arnoštek na záda na zem. Anna nařídila Kateřině, aby oblékla Anrnoštkovi šaty, a tak Kateřina odešla zpět domů. Antonín ji nařkl ze záletnictví, ale nechal ji u sebe. Anna zvládla další představení sama. K ránu se s majorem vracel k maringotce, kde Arnoštek začal majora bít – Anna se mezi nimi měla rozhodnout. Rozhodla se pro Arnošta a odjeli. Antonín, biskup i major se divili, proč to udělala.

Úryvek z knihy:

Kdo to byl?

To by byla zlá a neodpustitelná prorada, děl abbé, avšak podívejte se na Antonína, myslíte, a je pravděpodobné, že by tento mamlas získal děvče tak hezké? Jste si jista, že se nemýlíte? Poznala jste opravdu Annu kouzelnici?

Kanovník Roch má pravdu, dodal major. Byla to snad nějaká babka z hub, či z roští. A víte co, paní, snad ji Antonín opravdu vytáhl z Orše, neboť kdepak máte jistotu, že se věc přihodila, jak ji vypravujete, a že s tou ženskou Antonín spal. Váš manžel býval necuda, ale teď je to již starý člověk. Vím nejlépe, jak je stár, odpověděla paní mistrová, vím to dobře, ale tak děvka nebyla ni z hub ani z roští, nýbrž z vozu. Vy jste na to káp, byla to Anna. Tak! pravil major, když paní Důrová vyběhla z plovárny, vaše lítice vypráší Anně kůži. Vidíte ji, jak utíká? Vidíte, jak se vzteká?

Moje žena, děl Antonín, je potrhlá a zlá baba. Nezbývá mi nicm, než abych vzal čepici a hůl a šel za ní. Obávám se, že nebude vyhnutí a že budu nucen, abych jí natloukl.¨

Hra s krupkami

Náměstí Krokových Varů je důkladný čtverec, obehnaný měšťanskými stavbami. Je tu plno travin, několik stromů a kašna. Dvě pěkné cety po stranách velikého pivovaru spojují toto místo s parkem a procházejíce jím stoupají po utěšeném návrší k chrámu zasvěcenému svatému Vavřinci. Vypravuje se, že zde býval před dávními časy klášter a že jeho mnichové byli opilci. Od dob založení kláštera jsou cesty vedoucí k bazilice vroubeny hlohovým plotem a podle něho místo od místa stojí lavice, jež jsou natírány každého jara.

Přišed do těchto míst Antonín usedl na jednu z lavic, takže nemohl býti spatřen z vozu Arnoštkova, a přesto dosti dobře viděl, co se děje. Obydlí stálo v středu silniční vidlice, zde byl vůz, provaz, hrazda a koberce.

Antonín naslouchal, avšak vůkol vládlo ticho, pohoda a mír.

Je zřejmé, že moje žena upustila od svého úmyslu a že nechá Annu na pokoji. Dvě hodiny, jež zatím minuly, otupily snad její hněv a ulomily mu špičku.

Řka to Antonín jal se pokukovati k vozu jinak a odvážněji, avšak jeho dveře zůstávaly zavřeny a Anna se neobjevovala. Některé staré zkazky vstoupily mistrovi na mysl, a tu pohrávaje si s krupkami, jež našel v kapse, byl by málem usnul.

Znaky díla:

V roce 1967 natočil Jiří Menzel stejnojmenný film.

Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 619
Zhlédnuto: 18085 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Vladislav Vančura: Rozmarné léto (2) Vátsjájana: KámasútraČtenářský deník