< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Vladislav Vančura: KosmasVladislav Vančura: Rozmarné létoČtenářský deník

Vladislav Vančura: Rozmarné léto (2)

Obsah díla:

Děj se odehrává během krátké doby tří dnů, které naprosto naruší dosavadní idylu města. V červnu přijede do Krokových Varů kouzelník. Spolu s kouzelníkem přijede i provazochodec Arnošt a jeho chráněnka Anna. Anna je velmi krásná, a tak o ni místní začnou projevovat zájem. Jsou to tři místní ,,usedlíci ´´ major Hugo, atlet Antonín Důra a kanovník Roch. První večer se snaží získat Anninu pozornost Antonín Důra, který je však ženatý. Jeho paní ho přistihne s Annou, ale on se vymlouvá, že ji zachraňoval, protože spadla do škopku. To nepomůže, a tak se jeho žena nastěhuje k Arnoštovi. Další den se o Annu pokouší Roch - ani tomu však štěstí nepřeje, ještě odejde s natrženým uchem. Třetí den se snaží uspět major Hugo, ale ani ten nemá štěstí. Naopak, dostane od kouzelníka několik ran holí. Po těchto incidentech nakonec kouzelník se svými společníky odjíždějí.

Úryvek z knihy:

Mluviti šeptem je neřest odsuzovaná všemi dobrými knihami mravoučnými. Bylo jí po zásluze vyspíláno v katechismech a od těch dob kdekdo se varuje mluviti šeptem mimo chrám a veřejné místnosti. Když se Antonín dopustil tohoto poklesku, měl jej přejíti mlčením ustanově se, že se na příští časy vystříhá všeho podobného.

Znaky díla:

Humoristická novela

Můj názor:

Román se odehrává ve velmi krátké časové době a proto je velmi komické sledovat zvrat , když přijede skupinka s kouzelníkem. Doposud to bylo klidné městečku a teď najednou zde někdo způsobí takový rozruch. Román se staví hlavně proti soudobé morálce, maloměšťáctví a také proti pokrytectví. Autor zde využívá fantazii a také hlavně ironii, sarkasmus a parodii. Objevují se zde archaická, ale naopak i hovorová slova a knižní výrazy.

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 263
Zhlédnuto: 6296 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Vladislav Vančura: KosmasVladislav Vančura: Rozmarné létoČtenářský deník