< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Christian Morgenstern: Šibeniční písněAlois a Vilém Mrštíkové: MaryšaČtenářský deník

Alois a Vilém Mrštíkové: Maryša (2)

Doba děje: 80.-90 léta 19. století

Místo děje: moravská dědina

Postavy:


Lízal – dojem zchytralého a lakomého sedláka, radní
Vávra – sebevědomý, krutý, hamižný
Maryša – později Vávrova žena, Lízalova dcera; odvážná, morální (z morálního hlediska odmítne návrat domů, když už je Vávrovou ženou)
Francek - nebojácný, trpělivý (nevzdal i přes to, že Maryša už byla vdaná)

Obsah díla:

Na moravské dědině vytvoří tamější sedlák Lízal s ovdovělým mlynářem Vávrou dohodu, která velmi poznamená jeho vlastní dceru. Kvůli penězům slíbí svou dceru Maryšu Vávrovi bez ohledu na Maryšiny city k Franckovi, který se chystá na vojnu. Poté co se s Franckem rozloučí, ji všichni nutí do svatby a chudák holka neví, jak by se vyhnula sňatku s vdovce se třemi dětmi, který bil svou ženu, což byl možný důvod jejího úmrtí. Všechny prosí o slitování až Lízal přemýšlí, že by přeci ustoupil, ale jeho manželka je proti a to vše kvůli penězům. Nakonec Maryše nezbývá nic jiného než se podvolit nátlaku ostatních.

Uběhnou dva roky, Francek je zpátky z vojny a potká Maryšu, kdy její bledost a stav vypovídá o nešťastném manželství s Vávrou.Všichni Lízalovi vyčítají, jak mohl Maryšu Vávrovi provdat, ten ji totiž stále bije a chce po ní peníze. Lízal se s Vávrou začne soudit o peníze a pokouší se Maryšu přemluvit, ať se vrátí k nim domů, ona však odmítne. Mezitím Francem plánuje útěk do Brna, a tak se jednoho večera vloupe k Vávrům, když zrovna Vávra není doma, a přemlouvá Maryšu, ať uteče s ním. Vávra se to ale dozví a pokusí se Francka zastřelit, neúspěšně. Vávrův neúspěšný pokus je poslední kapkou, a tak ho Maryša otráví jedem v kávě.

Znaky díla:

Tato dramatická hra obsahuje znaky realismu - podrobný popis postav, dialekt, žití na vesnici s negativy. Ukazuje, co všechno jsou schopni lidé pro peníze udělat.

Přidal: Nejka 11.09.2013
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 289
Zhlédnuto: 3550 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Christian Morgenstern: Šibeniční písněAlois a Vilém Mrštíkové: MaryšaČtenářský deník