< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Ernest Hemingway: Komu zvoní hrana (2)Ernest Hemingway: Sbohem armádo!Čtenářský deník

Ernest Hemingway: Komu zvoní hrana

Doba děje: za občanské války ve Španělsku

Místo děje: Španělsko

Obsah díla:

Děj se odehrává ve Španělsku v období občanské války proti fašismu. Robert Jordán je pověřen důležitým úkolem – vyhodit do povětří most. Dostává se do hor k malé partizánské skupině. Stává se nepřítelem Pabla, vůdce oddílu, který je na pokraji sil. Rádkyní je mu moudrá žena Pilar, která má mnoho zkušeností. Robert potkává Marii a oba se do sebe zamilují. Spolu pak prožívají lásku, kterou jim každý přeje.

Všichni se připravují na rozhodující útok. Zmizel však Pablo a a ním i spousta Robertových věcí. Všichni ho považují za zrádce, ale on se náhle objevil a přivedl sebou několik mužů z druhé skupiny. Všichni společně zaútočili. Podařilo se jim most zničit a uprchnout fašistům. Ale Robertův kůň mu zlomil nohu, když upadl. Tak se Robert rozloučil s ostatními a Marií a čekal na smrt. Přitom si v duchu rozmlouval sám se sebou o vlastním životě.

Příběh je dlouhý 400 stran, avšak odehrává se jen v rozmezí třech dnů.

Úryvek z knihy:

„Jedli jste?“ zeptal se Pilar. Zavrtěla hlavou.

„Tak se najezte,“ řekl a podíval se na Roberta Jordana. „Piješ?“ zeptal se a pohnul rukou, jako kdyby něco naléval palcem.

„Ano, děkuji.“

„Dobře,“ řekl El Sordo. „Whisky?“

„Ty máš whisky?“

El Sprdo přikývl. „Inglés?“ zeptal se. „Ne ruso?“

„Americano.“

„Tady málo Američanů,“ řekl.

„Teď už víc.“

„Tím líp. Sever nebo jih?“

„Sever.“

„Jako inglés. Kdy poletí most?“

„Ty víš o tom mostě?“

El Sordo přikývl.

„Pozítří ráno.“

„Dobře,“ řekl El Sordo.

„Pablo?“ zeptal se Pilar.

Zavrtěla hlavou. El Sordo se zazubil.

„Jdi pryč,“ řekl Marii a znovu se zazubil. „Vrať se,“ podíval se na veliké hodiny na koženém řemínku, které vytáhl zpod kabátu, „za půl hodiny.“

Pokynul jim, aby si sedli na plochou otesanou kládu, která sloužila za lavici, podíval se na Joaquína a ukázal palcem dolů ke stezce, odkud přišli.

„Sejdu s Joaquínem dolů a pak se vrátím,“ řekla Maria.

El Sordo zašel do jeskyně a vrátil se s plochou lahví skotské whisky a se třemi sklenicemi. Láhev nesl pod paží, tři sklenice držel v téže ruce, v každé měl jeden prst, a druhou rukou svíral hrdlo hliněného džbánu s vodou. Postavil sklenici a láhev na kládu a džbán na zem.

„Led není,“ řekl Robertu Jordanovi a podal mu lahev

Znaky díla:

Americká meziválečná literatura.
Autobiografické prvky.
Vypravováno v Er-formě. Jazyk spisovný, v dialozích se objevuje hovorový jazyk.
Název knihy byl inspirován verši anglického renesančního básníka Johna Donneho.


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 399
Zhlédnuto: 9119 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Ernest Hemingway: Komu zvoní hrana (2)Ernest Hemingway: Sbohem armádo!Čtenářský deník