< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jaroslav Seifert: Všecky krásy světaWilliam Shakespeare: Hamlet (3)Čtenářský deník

William Shakespeare: Hamlet (2)

Místo děje: dánský hrad Elsinor

Postavy:

Hamlet

Obsah díla:

Zemřel dánský král, Hamletův otec. Všichni mysleli, že byl otráven jedovatým hadem. Novým králem se stal Klaudius, Hamletův strýc, který se jen pár týdnů po smrti svého bratra oženil s jeho ženou, Hamletovou matkou Gertrude. Mladý Hamlet nedokázal pochopit, jak se jeho matka mohla za několik týdnů zamilovat do jiného muže.

Jednou v noci viděl Hamletův přítel na zdech Elsinorského hradu ducha zesnulého krále a řekl o tom Hamletovi. Ten jej chtěl také vidět, proto se vydali na místo, odkud byl poprvé spatřen. O půlnoci se skutečně objevil. Řekl Hamletovi, že byl zavražděn vlastním bratrem, a požádal ho, aby potrestal jeho vraha. Hamlet začal Claudia nenávidět ještě víc, ale nechtěl ho zavraždit, proto se začal chovat jako blázen. Své přítelkyni Ophelii řekl, aby ho opustila.

Hamlet šel svůj názor na Claudia říci své matce. Během rozhovoru uslyšel za závěsem šramot. Myslel, že je to Klaudius. Popadl meč a bodl do závěsu. Nebyl to Klaudius, ale sluha Polonius, otec Ophelie. Hamlet byl poslán do Anglie. Ophelie se mezitím zabila.

Její bratr Leartest se dostal na Elsinorský hrad a vyzval Hamleta na souboj. Klaudius otrávil Leartesův meč i víno pro vítěze souboje, aby Hamlet zemřel, kdyby náhodou vyhrál. Víno vypila Gertruda a zemřela. Hamlet byl bodnut otráveným mečem. Dříve než zemřel, stačil zabít nenáviděného Klaudia.

Úryvek z knihy:

Žít nebo nežít – to je, oč tu běží:
zda je to ducha důstojnější snášet
střely a šípy rozkacené sudby,
či proti moři běd se chopit zbraně
a skoncovat je vzpourou. Zemřít – spát –
nic víc – a vědět, že tím spánkem skončí
to srdcebolení, ta sterá strast,
jež patří k tělu, to by byla meta
žádoucí nade všechno. Zemřít – spát –
Spát. Snad i snít? Á, v tom je právě háček!

Přidal: jenikkozak 09.06.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 286
Zhlédnuto: 4310 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Jaroslav Seifert: Všecky krásy světaWilliam Shakespeare: Hamlet (3)Čtenářský deník