< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Radek John: MementoFranz Kafka: ProcesČtenářský deník

Franz Kafka: Proces (2)

Postavy:

Josef K. - prokurista velké banky; bydlí v nájemním bytě. Obviněn a souzen bez prokázání viny V knize se objevují ještě další postavy jako bytná pana K- paní Grubachová, úřednice a sousedka pana K.-Slečna Bürstnerová, strýc Karel, advokát Huld a malíř Titorelli atd.

Obsah díla:

Příběh se odehrává v nejmenovaném městě, ale toto město má jisté znaky Prahy a tak je možné, že místem děje je právě Praha. Jednoho rána přijde panu Josefu K. (zrovna na jeho třicáté narozeniny) oznámení, že je obžalován a má se dostavit k soudu. Přelíčení měly být vždy v neděli, aby mohl ve všední dny chodit obžalovaný normálně do práce. Nikdo mu nesdělil obvinění a důvod, proč je vlastně obžalován. Poprvé, když se měl dostavit k soudu, tak ho nemohl vůbec najít. Pan K. se cítí nevinen a také to dává najevo. celý soud mu připadá nesmyslný. Do situace obžalovaného se ale stále více zaplétá a vyhledává pomoc malíře, který má kontakty na advokáty. ten mu řekne, že soud aniž nemá žádné vážné podklady, hmatatelné důkazy o nevině neuznává a vždy je přesvědčen o vině obžalovaného. Pan K. má najmutého právníka, ale připadá mu, že jeho služby mu na nic nejsou a že soud se hrozně vleče. Přestože neslyšel pan K. vynesení rozsudku, tak si pro něj v předvečer 31. narozenin přijdou dva poslíčkové od soudy a poté je usmrcen. Postavy a místo děje jsou jen mlhavě nastíněny. To dodává dílu jakousi tajemnou atmosféru nevědomosti. Nevíme přesně, kde se dílo odehrává, můžeme si spíše představovat. F. Kafka, ale žil v Praze, tudíž se můžeme domnívat, že tím městem je Praha. Tragické a depresivní situace jsou ale líčeny nevzrušeně, bez emocí či soucitu s hlavní postavou.

Úryvek z knihy:

Logika je sice neotřesná, ale člověku, který chce žít, neodolá. Kde je soudce, jehož nikdy nespatřil? Kde je vysoký soud, k němuž se nikdy nedostal? Zvedl ruce a roztáhl všechny prsty. Ale ruce jednoho z pánů sevřely K. hrdlo a druhý mu vrazil nůž do srdce a dvakrát jej tam obrátil. Hasnoucíma očima viděl ještě K., jak pánové, blízko před jeho obličejem, opírajíce se o sebe tvář vedle tváře, pozorují rozhodnutí. "Jako pes!" řekl, bylo to jako by ho ten stud měl přežít.

Můj názor:

Motivem knihy je zřejmě vylíčit pocity člověka v takovéto situaci. Neví z čeho byl obžalován, to je samo o sobě značně depresivní. Líčí také bezmocnost obžalovaného. Pan K. je v hrozné situaci, jelikož ani neslyšel rozsudek, takže neví co bude dál. Jeho neschopnost vzdorovat soudu vede ke zkáze- k jeho smrti. Autorův záměr zatajení místa děje dává dílu jakýsi dramatický a tajuplný charakter (viz ukázka- autor zabití pana K. líčí bez vzrušení, napětí a depresi obžalovaného ale vyjadřují úvahové otázky, které autor hodně používá- Proč jsem byl zatčen? Kde je soudce, kterého jsem ani neviděl? Kde je vysoký soud, k němuž jsem se nedostal? Kniha je proto velmi zajímavá.

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 471
Zhlédnuto: 4744 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Radek John: MementoFranz Kafka: ProcesČtenářský deník