< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Johann Wolfgang Goethe: Utrpení mladého Werthera (2)Nikola Vasilijevič Gogol: RevizorČtenářský deník

Johann Wolfgang Goethe: Utrpení mladého Werthera

Obsah díla:

Hlavním motivem k napsání tohoto díla je ztroskotání mladého a nadaného a citově založeného mladíka, který je zamilován do dívky jménem Lotta, snoubenky jeho přítele Alberta Kestnera. Dále je to potřeba seberealizace v zaměstnání a společenském životě.

Předlohou se stala sebevražda Goetheova kolegy vypůjčenou zbraní. Děj je kombinací dopisu a deníku.

Werther přijede na vesnici a začíná malovat přírodu. Potká matku se synem a vyslechne si její příběh, potě jí dá nějaké peníze na přilepšenou. Werther jede na ples s několika přítelkyněmi, mezi nimiž je i Lotta. Lotta je snoubenkou úředníka Alberta Kestnera. Na plese tančí s Wertherem, který se do ní zamiluje. Od té doby začíná Werther navštěvovat Lotina otce. Wertherovým oblíbeným místem je zahrada na Wahlheimu s altánem ze kterého je výhled na celý kraj. Werther chodí na procházky a čte Homéra. Poté přijíždí Albert.

Werther vstupuje na žádost matky do služeb velvyslanectví. Dochází však k neshodám s úředníky a tak toto místo opouští. Dopisuje si s Lottou, ta je již provdaná za Alberta. Před vánocemi se vrátí zpět na venkov a začíná se s Lottou scházet. Její manžel začíná žárlit. Werther vyzná Lottě lásku. I přes to, že Lotta Alberta nemá ráda nechce ho klamat. Werther napíše Lottě dopis a pošle si pro zbraň. O půlnoci se zastřelí. Ráno je nalezen sluhou a dopoledne umírá. Je pohřben na místě, kterési určil.


Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 224
Zhlédnuto: 4552 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Johann Wolfgang Goethe: Utrpení mladého Werthera (2)Nikola Vasilijevič Gogol: RevizorČtenářský deník