< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Isaac Asimov: VtipálekJane Austen: Pýcha a předsudekČtenářský deník

Jane Austen: Emma

Doba děje: přelom 18. století a 19. století

Místo děje: Highbury

Obsah díla:

Emma Woodhousová je hezká, bystrá a bohatá dívka žijící spolu se svým tatíčkem v Hartfieldu, sídlu v Highbury, v malém městečku blízko Londýna. V Highburské společnosti platí za nejvýše postavenou rodinu a slečna Woodhousová je velmi ceněná společnice. Dalo by se říct, že je trochu rozmazlená, díky svému tatíčkovi, který jí dopřává vše. Sice jí dávno zemřela maminka, tu však nahradila mladá guvernantka slečna Taylorová, která je víc než její vychovatelka, spíše společnice a přítelkyně. Ta, když je Emmě dvacet jedna let, se vdá za pana Westona a přestěhuje se do Randallsu, dalšího Highburského sídla. Tatíček to špatně snáší, nemá rád svatby, však jeho druhá dcera Isabella se brzo provdala a přesídlila se svým mužem panem Johnem Knightleyem do Londýna.

Ale přesto přeze všechno Emma nezůstává osamocena. Časté návštěvy ji natolik zaměstnávají a dění v Highbury taktéž. Mezi časté návštěvníky patří pan George Knightley, švagr, nebo nová Emmina přítelkyně Harriet, která je sice z nižších vrstev, ale Emma se baví tím, že se jí snaží namluvit bohatého faráře pana Eltona. Emma má vůbec smysl pro svatby, bohužel se ale sama nechce vdávat a pan Elton si nechce vzít Harriet, ale jí samotnou.

V Highbury je nové pozdvyžení. Dlouho očekávaný příjezd Westonova syna, Franka Churchilla nastal. Zdá se, že by mohly s Emmou vytvořit pár, ale později se dozvídáme, že je tajně zasnouben se slečnou Jane Fairfaxovou, schovankou slečny Batesové, jedné z obyvatelek městečka, která také nedávno přijela. A nedlouho po tom je v městečku další pozdvyžení – Pan Elton, který na pár týdnu po odmítnutí odjel, si přivezl manželku, nafoukanou a pokryteckou paní a rázem podle chování obou Emma pozná, jaký pan Elton ve skutečnosti je.

Emma o tajném zasnoubení pana Churchilla neví, ale zdá se, že mezi objema „přeskošila jiskra“. Jelikož se ale nechce zamilovat, přijde ji vhod nová myšlenka – oženit Harriet s Frankem. Krátce na to se ale dozvídá o oněch tajných zásnubách a to, že se Harriet zřejmě nezamilovala do Franka, ale do pana Knightleyho. Emma dostane ránu, začne žárlit a zjistí, že svého nejlepšího přítele pana Knightleyho miluje. Harriet pozná, že se k ní Emma chová chladněji. Jejich přátelsví skomírá; Emma Harriet vyšle na pár týdnů ke své sestře a po jejím návratu zjistí, že se Harriet zasnoubila. Jaká úleva! Harriet kdysi kvůli panu Eltonu odmítla svého přítele pana Martina a to jen díky Emmě. Teď se ovšem hodlají vzít.

Emma konečně dospěje a poznává, že není radno zahrávat si s osudy jiných lidí a pozná, že tolik změn v jejím okolí u ní není žádným přínosem. Cítí se osamocena, ale zjistí, že Knightley její lásku pětuje. Emma, která se zařekla, že se nikdy nevdá se sním o několik měsíců potom vdá a je konečně šťastná.


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 455
Zhlédnuto: 8821 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Isaac Asimov: VtipálekJane Austen: Pýcha a předsudekČtenářský deník