< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Ernest Hemingway: Stařec a mořeWolfgang Hohlbein: Cesta na severČtenářský deník

Albert Hernhutter: Texaský týden

Obsah díla:

K paní Nestové se dostaví psychiatr Maxwell Hanstark. Tato velmi upravená dáma ho pozve do skromného a uklizeného domu. Vypráví mu o chování svého manžela. Celý den sedí na trávě a domnívá se, že se nachází na vrcholu útesu. Používá kovbojské výrazy a oznámil své manželce, že se nejspíš zbláznila, když nevidí propast na jejich dvorku. Chová se tak od té doby, kdy v televizi vysílali staré kovbojské filmy v Texaském týdnu. Kromě toho nevykazuje žádné známky nemoci, není rozrušený ani agresivní.

Psychiatr shromáždí veškeré potřebné informace a vydá se za pacientem. Dá se s ním do řeči a zjistí, že pan Nest hlídá stezku, protože Špinavý Dan usiluje o jeho stádo. Ještě předtím mu bylo sděleno, že se jako cizinec příliš vyptává. Maxwell mu chce dokázat, že dole není žádná stezka. Hodlá kráčet nad stezkou, protože pan Nest samozřejmě uznal, že nikdo nemůže chodit ve vzduchu.

Když Hanstark vykročí směrem k útesu, snaží se ho Nest zastavit, ale marně. Zbývá již jen jediná stopa. Psychiatr se těší, až dokáže, že má pravdu, a udělá velký krok. Ve tváři se mu objeví údiv, když pod ním imaginární trávník zmizí a o chvíli později se rozdrtí o skálu. Pan Nest ho lituje a obdivuje ho pro jeho odvahu. Na stezce se však objeví Špinavý Dan a kovboje již zajímá jen on a jeho puška.

Úryvek z knihy:

Nest spustil ruce podél těla. „Zatraceně, je mi úplně jedno, jestli se zabijete, nebo ne. Já jenom, že by mi to mohlo vyplašit dobytek.“ Hanstark jej poctil chladným pohledem a vykročil. „Uvidíte, pane Neste, žádný útes tam není.“ Nest se na něj podíval a zasmál se. „Ještě jeden krok, a přijdete na to, že tam útes je.“ Hanstark udělal ještě jeden krok - dlouhý krok. Na jeho obličeji se zračil překvapený výraz, když mizel pod trávou. Ještě chvilku bylo slyšet jeho jek, a pak se tam dole rozbil o skálu.
Nest došel až k okraji útesu, podíval se dolů na zkroucené tělo a s pohnutím smekl. „Ten malej chlapík měl zatraceně moc odvahy.“ Pak ještě dodal: „Chudák malá.“ Opět si nasadil klobouk a zadíval se do údolí. Ze skal se vynořil kůň s jezdcem.
„Špinavý Dan!“ zvolal Nest. Zalehl k zemi a přitáhl si k sobě pušku...

Přidal: Aleinad 27.12.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 373
Zhlédnuto: 2791 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Ernest Hemingway: Stařec a mořeWolfgang Hohlbein: Cesta na severČtenářský deník