< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Ernest Hemingway: Stařec a moře (3)Albert Hernhutter: Texaský týdenČtenářský deník

Ernest Hemingway: Stařec a moře

Doba děje: ?

Místo děje: moře, Kuba

Obsah díla:

Hlavní postavou je starý rybář Santiago. Už je tak starý, že mu nejde ani lovit ryby, takže ho opustí i jeho mladý pomocník na rodičovský příkaz. Santiago tím ztratil i svého nejlepšího přítele, který se o něj staral.

Jednoho dne se vydá na lov sám, daleko od břehu. Zabere mu ryba, která se zdá být jeho životním úlovkem. Santiago situaci nezvládne a ryba ho odtáhne ještě dál. Bojuje s ní dál a dál, stále dál od pevniny, celou noc. Santiago je zcela vyčerpán. Nakonec ji zabije. Přiváže ji k lodičce a pluje k domovu.

Po cestě rybu sežerou žraloci. Ráno lidé obdivují obrovskou kostru, kterou stařec nechal přivázanou k lodi.

Úryvek z knihy:

Slunce teď pálilo, ačkoli vánek trochu sílil.

„Měl bych znovu navnadit tu tenkou šňůru na zádi,“ řekl stařec. „Jestli se ryba rozhodne, že to vydrží ještě jednu noc, budu muset něco sníst a voda v láhvi mi dochází. Myslím, že tady chytím leda dorádu. Ale když ji sním, dokud bude čerstvá, nebude to tak zlé. Kdyby mi tak v noci skočila do člunu létavé ryba! Jenže nemám světlo, abych je přivábil. Létavá ryba je za syrova výborná a nemusel bych ji ani krájet. Musím se teď stůj co stůj udržet při síle. Kristebože, já nevěděl, že je tak veliká!“

„Ale stejně ji dostanu,“ pokračoval. „Ať je jak chce mohutná a velkolepá!“

„Třebaže to není spravedlivé, pomyslel si. Ale já jí ukážu, co dokáže a co snese člověk.

„Povídal jsem chlapci, že jsem zvláštní staroch,“ řekl nahlas. „Teď přišla chvíle, kdy to musím dokázat.“

Nezáleželo na tom, že to už dokázal tisíckrát. Teď to dokazoval znovu. Pokaždé to bylo jako poprvé a on nikdy nemyslil na minulost, když byl u díla.

Kdyby tak ryba usnula a já mohl spát a nechat si zdát o lvech, pomyslel si. Proč se mi zdá hlavně už jen o lvech? Nemudruj, staříku, řekl si v duchu. Opři se teď zlehka o pažení a nemysli na nic. Ryba se namáhá. Ty se namáhej, co můžeš nejmíň.

Znaky díla:

Americká novela z meziválečného období.
V knize spousta symbolů, biblické motivy, silný podtext,
jednoduchý děj.
Er forma vypravěče plynule přechází v Ich formu; vnitřní monology, popisné a úvahové pasáže; vypravování; autobiografické prvky, jednoduché věty, používání dialogů, cizích slov.


Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 370
Zhlédnuto: 13570 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Ernest Hemingway: Stařec a moře (3)Albert Hernhutter: Texaský týdenČtenářský deník