< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Sofokles: Král OidipúsJohn Steinbeck: Na východ od rájeČtenářský deník

John Steinbeck: Na východ od ráje

Doba děje: přelom 19. a 20. století

Místo děje: Amerika, údolí Salinas a okolní obce

Obsah díla:


Román zachycuje osudy tří generací rodiny Traskových v období před první světovou válkou. Druhé dějové pásmo pojednává o farmářské rodině Hamiltonových, předcích autora z matčiny strany. Román je plný různých charakterů postav, které jsou postupně velmi dobře vykresleny. Kniha je rozdělena do čtyř dílů.
Hlavní postavou je Adam Trask. Kniha začíná jeho narozením a vyrůstáním spolu se svým bratrem Charlesem pod drsnou nadvládou otce Cyruse. Ten je vychovává přísnou vojenskou rukou a připravuje je na válku. Je to lhář, který si vylhal své postavení a přitom jako obyčejný mrzák bez nohy musel válku opustit.
Adam má krušný život. Myslí si, že otec má raději Charlese, protože ten pro válku projevuje nadšení. Ve skutečnosti je ale neuvěřitelně zlý, dokonce se pokusí Adama zabýt ve vzteku ze žárlivost na svého otce, který si uvědomuje, že Adam má mnohem větší intelekt. Cyrus překvapí tím, že Adama pošle do války, avšak Charlese nikoliv. Adam ve válce proti indiánům trpí a dělá vše pro to, aby nemusel zabíjet, protože se mu to protiví. Jenomže když nastane konec jeho služby, tak si ji podlužuje. Nechce se mu zpět domů, kde ho otec týrá, bratr se ho pokouší zabít. Matka mu zemřela už při narození a druhou nevlastní otec dohnal k sebevraždě, protože ji nakazil pohlavní chorobou.
Adam se toulá napříč celými Spojenými státy. Mezitím jeho otec přesídlil do Washingtonu, kde se z něj stala významná vojenská osobnost. Brzo umírá a zanechává ohromné dědictví, o němž je později Adam přesvědčen, že je nakradené.
Charles mezitím sám hospodaří osamocen. Střídají se období, kdy Adam zůstává doma a cestuje. Jednoho dne, když je Adam doma, se k jejich dveřím doplazí polomrtvá žena. Je tak zubožená a zmrzačená, že se Adam o ní vlastnoručně stará. Nakonec si ji zaslepen láskou vezme.
Cathy, žena Adama, má ale zlověstnou minulost. Už jako malá manipulovala s lidmi a dokázala si je podřídit. Dohnala dokonce svého učitele k sebevraždě. Zabila rodiče, zapálila s nimi jejich dům a utekla s kradenými penězi. Nakonec se z ní stala prostitutka, do které se zamiloval její šéf. Zneužívala jeho peníze do té doby, než se dozvěděl pravdu o její minulosti a pokusil se ji zabít. Myslel si, že to udělal a uprchl. Potom se doplazila ke dveřím domu Charlese a Adama.
Kniha ale není jenom plná horších stran člověka. Adam s Cathy se stěhují do Salinského údolí, kde se Adam setkává se Samuelem Hamiltonem, otcem autorovy matky Olive. Samuel vychovává několik dětí, sice na okraji bídy, ale rodina je šťastná a plná harmonie.
Cathy čeká dítě. Tajně se pokouší potratit, protože její původní plán zní tak, že si Adama vezme jenom prozatimně, aby se pokusila získat lepší postavení. Nakonec po porodu dvojčat Arona a Caleba utíká a při útěku Adama postřelí do ramene. Nastane nejhorší Adamovo období. Předtím žil ve snech, plánoval budoucnost a budoval sídlo rodiny Trasků. Najednou se mu zhroutil celý svět. Nestará se o nic, ani o novorozence. Ještě že s ním žije moudrý čínský sluha Lee.
Uplyne několik let, než konečně Adam procitne, pomáhá mu Sam Hamilton. Chlapci mezitím rostou. Aron se podobá matce, ale duší Adamovi, je naivní, ale všichni ho mají rádi. Na rozdíl od bratra Cala. Ten se zmítá mezi dobrem a zlem. Zjistí totiž pravdu o své matce. Cathy se po útěku usídlila v Salinaském bordelu, kde zavraždila majitelku a sama se jí tak stala. Změnila si jméno na Kate. Vybudovala ten nejdrsnější a nejčernější bordel široko daleko. Caleb to ví a vydává se za ní. Tam se možná dozví osudovou ránu, s bratrem jsou zřejmě synové Charlese. Caleb se mu až příliš podobá.
Sedmnáctiletému Calebovi se daří v podnikání. Věnuje peníze svému otci, které o většinu přišel, když se pokusil jako první zledovat zeleninu a poslat ji do dalekých míst. Pokus o nový vynález se nepodařil díky špatné manipulaci vagónů na dráze. Mezitím totiž led roztál a převážený salát se zkazil.
Otec ale peníze nepřijme. Cal ví, že má radši Arona, tak jako všichni. Proto ho ze vzteku zavede za svou matkou. Aron, který je velmi pobožný, to neunese a utíká do války, kde zahyne. Otec se z toho zhroutí a dostane mrtvici. Mezitím Kate spáchá sebevraždu a veškerý majetek odkáže Aronovi.
Aron za svého života chodí z dívkou Abrou. Ta si ale uvědomuje, že více ne ji miluje její představu. Nakonec si uvědomí, že už Arona nemá ráda, ale její vyvolený je Cal. Abru si zamilují všichni, dokonce i Lee, který ji považuje za svou dceru.
Román končí tím, že se Cal a Abra dávají dohromady. Adam po mrtvici špatně komunikuje, ale Lee ho přiměje k tomu, aby gesty Calebovi řekl, že mu odpouští smrt Arona, kterého k ní nepřímo dovedl.
Kniha je barvitým obrazem vekonvského i městského života v Americe na konci 19. a počátkem 20. století. Popisuje autorovu rodinu. Nachází se zde nepřeberná pestrost a množství postav, typů, charakterů. Román je opravdu barevný, plný lidských vlastností, ať už dobrých nebo špatných. Odhaluje lidské chyby, ale zároveň s tím i porozumění. Autor uvažuje nad tím, kolik vlastností ovlivňuje dědičnost a na kolik je tím život ovlivněn.

Přidal: tess.for 25.10.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 846
Zhlédnuto: 7004 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Sofokles: Král OidipúsJohn Steinbeck: Na východ od rájeČtenářský deník