< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Sofokles: AntigonaJohn Steinbeck: Na východ od rájeČtenářský deník

Sofokles: Král Oidipús

Místo děje: Théby ve starověkém Řecku

Postavy:

Oidipus - mladý muž s krutým osudem, hledá snadný způsob, jak svůj osud změnit.
královna Iokasté - jeho matka a manželka krále Laia, později Oidipova žena. Spáchá sebevraždu.
král Laios - Oidipův otec, nesmíří se s osudem.
Kreón - Iokastin bratr, nastupuje na thébský trůn po Oidipovi.

Obsah díla:

Oidipus je syn thébského krále Laia a královny Iokasté. Král se z věštby dozví, že ho jeho syn v dospělosti zavraždí. Aby sudbě unikl, nechá Oidipa s probodnutýma a svázanýma nohama pohodit v lese.
Oidipus je však zachráněn a dostane se do Korintu ke králi Polybovi. Ten jej vezme za svého a vychovává ho. Oidipus se v delfské věštírně doví pravdu o svých rodičích a aby se vyhnul své věštbě, vypraví se do Théb. Cestou nešťastnou náhodou zabije vlastního otce, krále Laia.

Podaří se mu rozluštit záhadu Sfingy a osvobodí tím Théby od této obludy. Jako odměnu dostane královský trůn a ruku své skutečné matky - Iokasty. Po několika letech v Thébách vypukne mor a Oidipus se doví, že mor bude trvat tak dlouho, jak bude žít vrah krále Laia. Rozhodne se vraha vypátrat. Zjistí, že vrahem je pravdpodobně on sám.

Oidipus se od pastýře dovídá, že zemřel Korintský král a že tedy má právo usednout na trůn. Protože se Oidipus obává svého osudu, odmítne na trůn nastoupit. Pastýř mu prozradí, že ho jako dítě dostal od Lailova otroka a dal na vychování králi Polybovi. Oidipova matka a manželka se oběsí a Oidipus se oslepí, aby neviděl následky svých činů.

Znaky díla:

Antická tragédie
Některé postavy vystupují i v tragédii Antigona. Děj je vyprávěn retrospektivně.

Přidal: tess.for 26.02.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 265
Zhlédnuto: 10745 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka > Sofokles: AntigonaJohn Steinbeck: Na východ od rájeČtenářský deník