< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Miloš Zapletal: Stezka odvahyÉmile Zola: Zabiják 2Čtenářský deník

Émile Zola: Člověk bestie

Doba děje: 19. století

Místo děje: Paříž, Rouen, Havr, železnice

Obsah díla:


Další Zolův román z cyklu románů Rougon – Macquartové. Hlavní postavou je Jakub Lantier, syn Gervaisy Coupeauové ( původně Lantierové) z románu Zabiják. Trpí zásadním problémem a to vždy, když vidí obnažené ženské tělo. Za takové situace má chuť vraždit. Celá kniha se odehrává v prostředí železnice.
Příběh začíná u Roubauda a Severíny, manželů, kteří žijí poměrně klidým životem. Ovšem jen do té doby, kdy se Severína přizná, že jako mladá byla znásilňovaná. To Roubaud nesnese a zosnová vraždu dotyčného muže, prezidenta Grandmorina. Jeho vražda je chybou, protože prezident jim zajistil dobré bydlo a Roubaudovo místo u železnice. Na druhou stranu jim odkázal honosné sídlo, proto jsou z vraždy podezříváni. Nakonec je viník neznám.
Vraždu však viděl Jakub. Není si nejprve jistý, protože vraždu viděl v jedoucím vlaku. Manželé se s ním snaží zblížit. Nakonec se stane Severíniným milencem a dokonce uvěří, že je svého hrozného zděděného prokletí zbaven. Překáží jim ale Roubaud a Jakub se ho chystá zabít. Bohužel ho to ale strhne a místo jeho zabije Severínu. Uteče a za vraždu je odsouzen Roubaud. Jakub ale nekonec umírá při rvačce a následném vypadnutí z jedoucího vlaku.
Knihou se prolínají příběhy dalších lidí, kteří zabíjejí. Manžel, co otráví svou manželku pro peníze. Příběh Flóry, která vykolejí vlak, protože žárlí na Jakuba a Severínu. Nakonec se zabije.
Kniha pojednává o tom, čeho všeho jsou lidé schopni udělat.

Přidal: tess.for 06.07.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 230
Zhlédnuto: 6496 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Miloš Zapletal: Stezka odvahyÉmile Zola: Zabiják 2Čtenářský deník