< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >John Ronald Reuel Tolkien: Silmarillion - 2. částLev Nikolajevič Tolstoj: Anna KareninaČtenářský deník

Lev Nikolajevič Tolstoj: Anna Karenina 2

Doba děje: 2. polovina 19. století

Místo děje: Rusko

Obsah díla:

Část první

Děj nás nejprve zavádí do rodiny Oblonských, která prožívá nepříjemnou událost. Stěpan Arkaďjič Oblonskij (Steve) podvedl svou manželku Darju Alexandrovnu (Dolly) s francouzskou vychovatelkou. Žena řeší dilema, zda mu odpustit, protože v opačném případě by byl narušen rodinný život, což by nemělo příznivé následky na děti.Bezstarostný úředník Stěpan poprosí svou vdanou sestru Annu Arkaďjevnu Kareninu, aby přijela z Petrohradu do Moskvy a pokusila se urovnat situaci.

Do města přijede i Stěpanův přítel Konstantin Dmitrič Levin, který žije na venkově a stará se o hospodářství. Již delší dobu je zamilován do Kitty Ščerbacké (sestry Dolly) a chce jí učinit nabídku k sňatku. Dozví se však, že dívčinu přítomnost vyhledává mladý hrabě Vronskij, který zatím život nebere příliš vážně a ženit se nehodlá. To však Kitty netuší a v jejím nitru vládne zmatek. V pomyslném souboji nakonec zvítězí atraktivní Vronskij. Když se Levin vysloví, je odmítnut a zklamaně odjede domů, kde se snaží získat ztracenou životní rovnováhu.

Vronskij druhého dne čeká na nádraží na svou matku a setká se s Oblonským, který přišel vyzvednout svou sestru Annu. Její přítomnost rodině skutečně prospěje a podvedená Dolly se rozhodne předstírat, že se nic nestalo. Jejich život již však samozřejmě nebude probíhat jako dříve.

Ve společnosti probíhá ples, od kterého si Kitty hodně slibuje. Doufá, že se Vronskij konečně vyjádří o svých citech. Vronského však neočekávaně okouzlí krásná a elegantní Anna Karenina a na Kitty rázem zapomene.

V Anně zanechá tento muž také dojem, a proto je nadšena i zděšena, když ho potká ve vlaku do Petrohradu, kam se kvůli ní vydal. Z jejího vztahu s manželem Alexejem Alexandrovičem již vyprchala láska a nahradila ji přetvářka. Anna se velmi těšila na svého syna Serjožu. Domnívá se, že se nyní její život vrátí do starých kolejí.

Část druhá

Kitty kvůli situaci s jejími nápadníky onemocněla a je nešťastná. Anna a Vronskij se stále více sbližují, což zaznamená i veřejnost. Alexej Alexandrovič proto usoudí, že by se měla situace vyřešit a pokusí se se svou ženou promluvit. Ta předstírá, že je jeho žárlivost bezdůvodná. Nedokáže si však vychutnat štěstí s Vronským, protože pociťuje hrůzu z budoucnosti a ze svých činů.

Kitty odjede do Německa do lázní a díky milé a obětavé dívce Váreňce, kterou objevuje, se její psychický stav zlepší.

Část třetí

Konstantin Levin na svém statku přemýšlí o ruském hospodářství, o rolnících a jejich vztahu k práci, dokonce si vyzkouší život obyčejného člověka. Napadá ho mnoho plánů, které by chtěl uskutečnit. Dolly na nějaký čas odjede na vesnici nedaleko Levinova sídla. Konstantin ji navštíví a dozví se novinky o Kitty. Když ji později po probdělé noci pod hvězdnou oblohou náhodou spatří v projíždějícím kočáře, uvědomí si, že ji stále miluje. Tato myšlenka přehlušuje ostatní, včetně revolučních plánů v hospodářství. Anna se přizná k nevěře manželovi. Alexej Alexandrovič nechce ohrozit své postavení, a tak hodlá dál žít v manželství plného přetvářky. Oznámil ji, že kdyby došlo k rozvodu, po kterém by Anna mohla žít s Vronským, bude bojovat o Serjožu, přestože ho nemiluje. Anna čeká dítě svého milence a propadá zoufalství.

Část čtvrtá

Manželé Kareninovi se odcizili na nejvyšší míru. Pro Annu je Alexej Alexandrovič pouze překážkou v naplnění její opravdové lásky. Při nemoci se jí stýská a vzkáže Vronskému, aby ji přišel navštívit. Neočekávaně se však vrátí její manžel a zjistí tak, že nedodržela to, co si přál - aby za ní milenec nechodil do domu. Začne si shánět právníka, aby se mohl rozvést podle svých podmínek.

Stěpan Arkaďjič potká ve městě Levina a pozve ho na oběd, na který se dostaví i Kitty. Levin nedoufá, že by ho tentokrát chtěla a Kitty se bojí, že jí neodpustí minulost, když konečně zjistila, že chce jeho. Takřka beze slov si vyznají lásku a Kitty souhlasí s nabídkou ke sňatku.

Anna se obává, že při porodu zemře. Nastanou komplikace, blouzní v horečkách a prosí manžela, aby přijel a odpustil jí. Karenin si nejprve přeje její smrt, ale situace ho velmi dojme a nakonec své ženě odpustí. Vronskij nevidí ze situace východisko a pokusí se o sebevraždu.

Anna přežije, ale manželské soužití je čím dál nesnesitelnější. Vronskij se chystá odjet do ciziny a Anna nechce, aby se s ní přišel rozloučit. Nakonec za ní přijede a milence znovu ovládne vášeň. Alexej Alexandrovič osaměl ve svém bytě se synem, protože Anna se vydala s Vronským do ciziny a rozvod odmítla.

Část pátá

Koná se svatba Levina a Kitty a novomanželé se odstěhují na venkov. Pro oba začíná něco naprosto nového a Levin se nějakou dobu nemůže vyrovnat s tím, že mezi nimi propukají i hádky a neshody. Dozví se, že jeho bratr Nikolaj je ve velice špatném zdravotním stavu a vydá se za ním. Kitty ho následuje, i když s tím Levin nesouhlasí. Nakonec je na místě velmi prospěšná a zjistí, že je těhotná.

Vronskij s Annou cestuje po Evropě a kvůli jejich postavení se začíná trochu nudit, začne se proto věnovat malířství. Osamělosti opuštěného Karenina využije hraběnka Lýdie Ivanovna a začne se mu starat o domácnost. Napíše jí Anna, která se právě nachází ve městě, a prosí, aby se mohla setkat se svým synem. Hraběnka jí dá vzkázat, že neodpoví. Karenin s ní nesouhlasí a kontakt s dítětem by manželce povolil, ale podlehne vlivu Lýdie Ivanovny, která nakonec napíše odmítavý dopis. Anna nakonec navštíví Serjožu bez dovolení a toto setkání oba velmi rozruší. Žít ve společenském postavení, ve kterém se nyní ocitla, je pro ni složité a odráží se i na jejím vztahu k Vronskému. Nakonec odjedou na venkov, kde hledají klid.

Část šestá

Na Levinovo panství přijelo mnoho lidí z příbuzenstva a přátel. Levinův bratr Sergej Ivanovič se zamiluje do Váreňky, ale nakonec ji o ruku nepožádá. Následují dlouhé popisy rodinného života a honů, na které se Levin vydává se Stevem a mladíkem Váseňkou. Poslední jmenovaný se chová velmi pozorně k Kitty, Levin kvůli tomu začne žárlit a nakonec ho vyhostí ze svého domu.

Dolly jede navštívit Annu na venkov a žasne, jak moc jsou jejich životy rozdílné, a že se již neshodnou ani na základních životním postojích. Milenci zde žijí v blahobytu, věnují se charitě, ale přesto nejsou zcela šťastní. Vronského trápí, že jejich dítě má příjmení po Kareninovi a občas má pocit, že Anna omezuje jeho svobodu a touhu po společnosti. Anně se nepodařilo vytvořit si citový vztah k dceři Annie a ne její výchově se téměř nepodílí. Rozvod s manželem by alespoň některé problémy vyřešil, ale tuší, že to nebude tak jednoduché. Dolly se ráda vrátí domů ke svým dětem, které miluje. Levin se přestěhoval do Moskvy, protože se blíží doba, kdy bude Kitty rodit. Zúčastní se voleb a ačkoliv se velmi snaží, nechápe smysl snažení všech přítomných.

Anna odešle svému manželovi dopis, ve kterém ho prosí o souhlas k rozvodu.

Část sedmá

Kitty porodí a Levin má z narození syna Míti rozporuplné pocity. Místo lásky, kterou očekával, se dostavil spíše strach a odpor. Stěpan se snaží pomoci své sestře v záležitosti rozvodu, ale Karenin se ocitl pod vlivem lidí, kteří vyznávají zvláštní zásady, a odmítne. Spory mezi Annou a Vronským se rapidně zhoršují, skoro neustále se hádají, v Anně vzrůstá přesvědčení, že ji nemiluje a podvádí. Vronského už unavuje neustále vyvracet nepodložené domněnky a jejich vztah se ochlazuje. Oba říkají věci, kterých později litují a Anna se dokonce domnívá, že jejich rozchod je nevyhnutelný. Vztah se stává spíše soubojem, Anna touží připoutat si svého milence navždy.

Vronskij jede na návštěvu k matce. Anna si uvědomí, že svým chováním udělala chybu a napíše mu zprávu, ať přijede domů. Ve velkém rozrušení, ve kterém vyvrcholila dlouhotrvající frustrace, skočí na nádraží pod vlak. Těsně před koncem se zhrozila toho, co učinila, ale bylo již pozdě.

Část osmá

Děj se zde nejprve věnuje Sergejovi Ivanovičovi, který je zklamaný tím, že jeho kniha neměla téměř žádné ohlasy. Míří za Levinem a na nádraží potká Vronského s jeho matkou. Ta mu vypráví, co se dělo po Annině smrti. Vronskij několik týdnů s nikým nemluvil a poté se rozhodl, že půjde do války na stranu Srbů. Chce svůj život položit pro dobrou věc, protože už o něj nestojí. Annie si k sobě vzal Karenin.

Levin se topí v depresích, trápí o otázka smyslu života a náboženství. Po dlouhém přemýšlení si uvědomí, že má velké bohatství ve své rodině a najde vztah ke svému synovi. Ví, že se nezmění jeho chování k lidem ani jeho postoje, ale nyní je přesvědčen, že jeho život má smysl.

Úryvek z knihy:

„Tam! Hleděla do stín vozu, na písek smíšený s mourem, kterým byly zaváty pražce. Tam, právě doprostřed, a potrestá ho a zbaví se všech i sebe.

Chtěla se vrhnout pod první vůz, jehož střed se octl proti ní. Ale začala si sundávat z ruky červenou kabelku a to ji zdrželo, až už bylo pozdě, střed vozu ji minul. Musela čekat na další vůz. Zmocnil se jí pocit, jaký mívala, když se při koupání chystala vejít do vody, a udělala si křížek. Navyklý pohyb při znamení kříže vyvolal v její duši celý řetěz dětských i dívčích vzpomínek, temnota, která jí všecko zahalovala, náhle spadla a na okamžik před ní vyvstal život se všemi hřejivými minulými radostmi. Ale nespouštěla zrak z kol dalšího vozu, který se blížil. A přesně ve chvíli, kdy byl střed mezi koly proti ní, odhodila červenou kabelku, s hlavou vtaženou mezi ramena padla pod vůz na ruce a lehce, jako by chtěla hned zase vstát, poklekla. A v témž okamžiku se zhrozila, co dělá. Kde je? Co dělá? Proč? Chtěla se zvednout a uskočit zpět. Ale cosi obrovského a neúprosného ji udeřilo do hlavy a vleklo ji na záda. „Panebože, odpusť mi všecko!“ hlesla, když si uvědomila, že zápas je marný. Stařeček něco huhňal a pracoval s železem. A svíce, při níž četla knihu plnou nepokoje, klamu, bolesti a zla, ta svíce vzplanula jasnějším světlem než kdy jindy, ozářila jí vše, co předtím bylo obestřeno tmou, zaprskala, začala skomírat a zhasla navždy.“


Přidal: Aleinad 20.05.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 1652
Zhlédnuto: 8928 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >John Ronald Reuel Tolkien: Silmarillion - 2. částLev Nikolajevič Tolstoj: Anna KareninaČtenářský deník