člověk a pes - přátelé? (Úvaha)

často mě napadá otázka, proč se vlastně o špatných lidech říká, že se chovají jako psi. Znamená to snad, že psi jsou na počátku všeho zla? Obávám se, že ne. To lidé si navzájem ubližují a škodí, kde mohou. Sami sebe nazývají pány tvorstva, ale nechovají se příliš odpovědně.

Když se porovnáváme se psy a celkově se všemi zvířaty, chováme se jistě nejhůř. Nejen vůči sobě navzájem, ale také vůči přírodě. Nikdy jsem neslyšela o psovi, který by si rozbořil boudu a odvezl ji do lesa na zakázanou skládku. Žádný pes nejde a nezahodí tu obal od sušenky, tu starou igelitku, o kus dál nepoláme stromek, nerozdupe houbu.

Lidé se opravňují k zabíjení živočichů, hubí zvěř po tisících, protože se, podle jejich rozhodnutí, přemnožila. Copak by pes něco takového dokázal? Pes, kterého sami lidé nazvali nejlepším přítelem? Ne! Naopak. Psi jsou věrnými společníky pro všechny lidi. Již dávno si člověk chytil prvního kojota, aby z něho postupem času vyšlechtil ty nejlepší rasy. Malými „vykulenými“ čivavami počínaje a obrovskými hrůzu nahánějícími bojovými plemeny konče.

Psi se využívají v nejrůznějších oblastech. Ledovými pláněmi se prohánějí velká psí spřežení, táhnoucí na saních celou eskymáckou rodinu. V horách pobíhá ovčácký pes kolem stáda ovcí a hlídá tak pánův majetek, mnohdy jedinou obživu. Při sněhových kalamitách, zemětřeseních a jiných neštěstích je pes jedním z hlavních zachránců lidí i věcí. často za své dobré skutky zaplatí i životem, když se na něj zřítí část hořícího stropu domu, ze kterého vynášel bezmocné dítě.

V naší zemi má mnoho rodin svého psa. Někdo ho používá k hlídání, jiný k pobavení diváků v cirkusu, další na něm zkouší své laboratorní experimenty, na kterých může někdy záviset zdraví celého lidstva. Někdo psa chová proto, že je to osamělý starší člověk, který nenašel přítele mezi lidmi, zato pes ho nezklamal.

Ne všichni se ale k tomuto stvoření chováme správně. Jsou lidé, kteří psy využívají k napadání jiných. Připomeňme si například známého psa Baskervillského. Jiní svého „svěřence“ týrají, bijí, nedají mu ani nažrat a napít, celé dny hod drží uvázaného na řetěze. Potom se velmi diví, když někoho napadne, a nechají ho utratit. Takto se tedy má chovat pán všeho tvorstva?

A tak opravdu nevím, jestli si člověk zaslouží, aby ho měl pes rád.


Přidal: jenikkozak

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 524
Zhlédnuto: 5080 krát
Datum publikování: 30. 5. 2010