Dopis zvířete člověku (Dopis)

Drahý příteli!

Jsi člověk, pán tvorstva. Sám ses tak pojmenoval, a tím sis udělil právo o všem rozhodovat. Jsi přece PÁN, ty můžeš všechno... Nazývám Tě svým přítelem a obracím se k Tobě s prosbou, přestože jsi mě už tolikrát zklamal! Ale já stále věřím, že i Ty poznáš, jak moc máš s námi, se zvířaty, společného, a přestaneš se nad námi a nad celou přírodou povyšovat. Vždyť my Tě máme tak rádi!

Moje přání je velice prosté. Zkus v sobě najít sílu snížit se na naši úroveň. Zkus se chovat, jak sám říkáš, jako člověk. Své vlastní špatné činy označuješ slovem "zvěrstvo". Naše jména používáš často jako nadávky. Ale proč? Proč si myslíš, že jsi lepší? Copak někdo z nás ostatních udělal na světě tolik zla a tolik škody jako Ty sám? Ne, člověče, nejhůře se opravdu chováš Ty.

Už jednou jsem se Ti to snažil říct, ale Ty jsi neslyšel, nerozuměl. Tví námořníci do nás bili holemi a stříleli puškami, protože se jim líbilo, jak jsme bezradní a bezbranní. Mysleli si, že jsme tak hloupí, a nazvali mou rodinu "blboun nejapný". My jsme však do poslední chvíle naivně věřili, že pochopíte, co vám chceme říct. Doufali jsme, že když my staří zemřeme, naše děti se stanou Tvými přáteli. Ty jsi jim ale tu šanci nedal a i je jsi zabil! Bezdůvodně! Jen pro své obveselení!

Kolik živočišných druhů jsi už dokázal vyhubit! Ať už přímo, abys uspokojil svou touhu zabíjet, a nebo nepřímo tím, že jsi jejich prostředí zničil tak, že se v něm dál žít nedalo, a oni si nestihli zvyknout na jiné.Podívej se třeba do svých řek. Kde jsou ty vydry a bobři? Kam se poděli ryby a raci? To Ti to není vůbec líto, že už ani nemáš kam jít na výlet, protože města už znáš a přírodu sis zničil?

A co Tvé děti? Co až se Tě zeptají, o čem se to zpívá ve starých trampských a lidových písních, nebudeš se muset stydět za to, co jsi všechno udělal? Že jsi jim nedal šanci čekat na svou první lásku v zeleném hájíčku ani slyšet žežuličku... Vzpamatuj se, kamaráde! Prosím... Jestli se nebudeš snažit, za pár let už ani ten pes nebude skákat přes oves. Protože oves neporoste a psi budou jen vycpaní v muzeu.

Můj dopis Ti možná přijde drzý. Možná jsi ho ani nedočetl. Přesto Ti ho píšu a jsem v něm upřímný. Ptáš se proč? Protože Tě mám moc rád!

Tvůj BLBOUN NEJAPNÝ


Přidal: Betunka

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 550
Zhlédnuto: 5422 krát
Datum publikování: 3. 3. 2010