Tento literární příběh mne opravdu zaujal (Vypravování)

Literární příběh, který mě zaujal, se jmenuje Harry Potter od britské autorky J.K.Rowlingové. Celá série obsahuje sedm dílů, já budu vyprávět obsah třetího dílu, který se nazývá Harry Potter a vězeň z Azkabanu.

Harry, který žije u svých nenáviděných příbuzných Dursleyových, se nemůže dočkat konce prázdnin, kdy odjede do Bradavické školy čar a kouzel a opět uvidí své kamarády. Poslední prázdninový týden mu znepříjemní teta Marge, která přijede k Dursleyovým na návštěvu a pomlouvá Harry rodiče, které zabil mocný čaroděj Voldemort. Nakonec se Harry neovládne a použije proti ní nafukovací kouzlo. Před hněvem tety a strýce uteče se svým kufrem do ztemnělých ulic.

Pomalu se plouží ulicemi, táhne za sebou svůj kufr a přemýšlí, že použije další nepovolené kouzlo, aby se dostal pryč. Vytáhne kouzelnou hůlku a omylem přivolá Záchranný autobus, dopravní prostředek pro kouzelníky v nouzi. Autobus ho doveze do Londýna k hostinci Děravý kotel, kde na něj čeká ministr kouzel Kornelius Popletal. Harry předpokládal, že ho potrestá za nedovolené použití kouzla, ale ministr ho nabádá, aby byl velmi opatrný a zbytek prázdnin strávil v Děravém kotli. Harrymu je jasné, že něco tají.

O několik dní později se v Příčné ulici setká se svými přáteli Ronem Weasleym a Hermionou Grangerovou a společně odjedou do Bradavic. Ronův otec Harrymu vysvětlí ministrovo chování. Z azkabanského vězení uprchl bývalý přítel Potterových Sirius Black a vše nasvědčuje tomu, že chce Harryho zabít

Tento rok se Harry setká s novými učiteli, například s Remusem Lupinem, který učí obranu proti černé magii. Lupina v dětství pokousal vlkodlak a každý měsíc se za úplňku promění v krvelačnou bestii. Tuto skutečnost zná pouze profesorský sbor a během školního roku tajemství odhalí Hermiona.

Harryho přítel Hagrid, který učí péči o kouzelné tvory, vlastní hypogryfa Klofana, který má být usmrcen kvůli údajné agresivitě. V den jeho popravy odvleče velký černý pes Rona do tajné chodby, která ústí u Vrby mlátičky. Harry a Hermiona se vydají za ním.

Tajná chodba vede do Chroptící chýše, kde se trojice kamarádů setká se Siriusem Blackem a Remusem Lupinem, kteří vypráví příběh o smrti Harryho rodičů. Potterovy nezradil Sirius Black, ale Peter Petigrew, který žije u Weasleových v podobě Ronovy krysy.

Sirius nabídne Harrymu, jestli u něj nechce bydlet a Harry souhlasí. Peter Petigrew, který je jediným důkazem, že je Sirius Black nevinný, však uprchne. Lupin se při zpáteční cestě přemění na vlkodlaka a ohrožuje ostatní. Siriusovi se podaří vlkodlaka zneškodnit, ale poté je odveden na hrad, kde čeká na mozkomora, který mu vysaje duši.

Bradavický ředitel Albus Brumbál poradí Harrymu a Hermioně, aby se vrátili o několik hodin zpět pomocí obraceče času. „Pokud všechno půjde dobře, podaří se vám dnes večer zachránit víc než jeden nevinný život,“ řekne jim. Hermiona se dovtípí, že mají na hipogryfovi doletět ke hradu a osvobodit Siriuse. Opravdu se jim to podaří, Sirius odletí na jih a profesor Lupin podá výpověď.

Tento příběh se dočkal i filmového zpracování, ale své kouzlo má především kniha. Do kouzelnického světa se budu zřejmě často vracet.


Přidal: Aleinad

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 646
Zhlédnuto: 4544 krát
Datum publikování: 7. 2. 2010