Dopis Svojsíkovi (Dopis)

Milý bratře Svojsíku.

Před osmi lety, když jsem se poprvé dostala ke skautingu, jsem o Tobě nic nevěděla. Až pár let poté, co jsem zjistila, že jsem prakticky na našich schůzkách, výpravách a táborech závislá, jsem začala pátrat o vzniku českého Junáka, a tehdy jsem narazila na Tvé jméno.

Dlouho jsem přemýšlela, co Tě vedlo k tomu, že jsi založil první skautskou družinu, vydal první skautskou příručku a vůbec k tomu, že jsi jel roku 1911 do Británie sledovat družiny anglických skautů. Byla to zvědavost? Nebo touha po něčem jiným? Chtěl jsi mladým lidem ukázat dobré, ale i špatné stránky života?

V mém životě zaujímá skauting velkou pozici. Při schůzkách se naučím mnoho nových věcí a hlavně zjistím, že mám partu přátel, na které se mohu vždy spolehnout. Výpravy jsou pro mě velké osvobození od uspěchané dnešní doby a vždy tam přijdu na jiné myšlenky. Velice důležité pro mě i překonání sama sebe - a to si tam a i na táborech vždy dokazuji.

A přineslo to vůbec něco i Tobě? Jistě ano, jelikož i já sama již vedu malé holky – světlušky - a vím, že to vedle práce a dřiny přináší i mnoho kladných věcí. Po každé povedené schůzce jdu domů s pocitem radosti a toho, že z těchto zatím malých holek vyrostou jednou dobří lidé, kteří si snad umějí ve všem poradit. A to bylo nejspíš to, proč jsi se tak s velkým nadšením pouštěl do skautingu u nás.

V „našem“ světě jsi byl tak silnou osobností, že na počest Tobě pár let potom, co jsi navždy odešel z tohoto světa, odstartovalo 1.kolo tzv. „Svojsíkových závodů“, které obsahují téměř všechny disciplíny, které by měl správný skaut ovládat, až na jednu – tu nejdůležitější, ve které se ale bohužel závodit nedá – pomoc bližním.

Jaké by to bylo, kdyby český skaut vůbec nevznikl? Pro mnoha lidí, by byl život pořád stejný, ale několik tisíců dospělých i dětí, mezi nimi i já, by přišlo o možnost, jak se přiučit mnoho potřebných věcí do života, získat přátelé "na život a na smrt" a mnoho dalšího. A za to Ti patří veliký dík.

Doufám, že se na Tebe nikdy nezapomene a že se skauting rozšíří ještě víc, a to nejen v české republice, ale i po celém světě.

S úctou Tvoje sestra Kiki - Kristýna Sobolová


Přidal: kikinka.ks

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 512
Zhlédnuto: 4268 krát
Datum publikování: 14. 2. 2010