Zpět na výpis látekHudební výchova

Zpěvačka Zuzana Navarová

Zuzana Navarová de Tejada (18. června 1959, Hradec Králové – 7. prosince 2004, Praha) byla česká folková zpěvačka, skladatelka, textařka a producentka.

Po studiu španělštiny a češtiny pracovala jako učitelka španělštiny na jazykové škole, na konci 80. let souběžně s vystupováním studovala popový zpěv na konzervatoři. Od roku 1980 zpívala se skupinou Nerez. Už tehdy byla oceňovaná jako výjimečná sólistka.

Její první sólové album vzniklo v roce 1992.

Na konci roku 1994 začala spolupracovat s kolumbijským písničkářem Ivánem Gutiérrezem. Následující rok nahrála s kapelou Tres album se staršími Ivánovými písněmi. Později vzniklo dalších 5 alb se skupinou Koa.

Byla producentkou a objevila zpěvačku Radůzu.

Méně přízně získala v rozhlasových stanicích, které její hudbu hrály jen okrajově. To se změnilo až v roce 2004, kdy se Navarová a skupina Koa prosadila do vysílání mainstreamových rádií se skladbou Marie z alba Jako Šántidéví. V té době jí však zbývalo jen pár posledních měsíců života. Zemřela ve věku 45 let na rakovinu.

Zajímavé jsou její písňové texty, ve kterých se dokázala oprostit od charakteristických folkových a countryových klišé a vdechnout textu zvláštní poetiku. Zařadila se mezi několik málo českých textařů, jejichž texty dokážou obstát i samy o sobě jako poezie.
Přidal: osmikraska 18. 3. 2012
Zobrazit podrobnosti

Podrobnosti

Počet slov: 189
Zhlédnuto: 2727 krát
Zpět na výpis látekHudební výchova