< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Carlo Goldoni: Sluha dvou pánůJohn Castle a Arthur Hailey: Let do nebezpečíČtenářský deník

Arthur Hailey: Letiště

Doba děje: Jediný den; leden

Místo děje: Lincolnovo mezinárodní letiště ve státě Illinois

Postavy:

Mel Bakersfeld – generální ředitel Lincolnova letiště, rozpadá se mu manželství, čas raději tráví na letišti; Cindy Bakersfeldová – jeho manželka, je mu nevěrná, má ráda společenský vzestup, ráda se vystavuje na veřejnosti, což on nemá rád; Vernon Demerest – Melův švagr, kapitán letadla, ve kterém dojde k neštěstí; Gwen – letuška, jeho milenka, která s ním čeká dítě, rozhodnutá jít na potrat, po tragédii od tohoto rozhodnutí opouští; D. O. Guerrero – bývalý podnikatel, pomalu krachoval, rodina žije v bídě, zbláznil se, chce odpálit letadlo, aby jeho rodina získala vysokou pojistku; Joe Patroni – odborník na problémy – vyprošťuje zapadlé letadlo, které blokuje hlavní dráhu, která je nezbytná pro přistání poškozeného stroje; paní Quonsettová – černá pasažérka, která pomáhá zachránit letadlo, když zjistí, že je v něm výbušnina; Keith Bakersfeld – na jiném letišti zažil katastrofu, rozhodnutý spáchat sebevraždu, naviguje na přistání poškozené letadlo, tím se stává užitečným a rozhodne se žít…

Obsah díla:

Celý příběh se odehrává na Lincolnově letišti ve státě Illinois (USA) v lednu, kdy zuří největší sněhová vánice za posledních deset let. Aby generální ředitel letiště Mel Bakersfeld udržel letiště v provozu (okolní letiště jsou pro nepřízeň počasí uzavřená), je nutný nepřetržitý provoz techniky za několik milionů dolarů na odklízení sněhu.
Hlavní zápletkou je let do Říma, který řídí kapitán Vernon Demerst a ve kterém letí jeho milenka, letuška Gwen. Bývalý stavební podnikatel D. O. Guerrero, který pomalu krachoval a ocitl se tak v bídě, se rozhodl, že zachrání svou rodinu tím, že zničí letadlo a jeho rodina tak získá pojistku od letecké společnosti za jeho smrt. Protože se ale chová podezřele, na letišti po odletu letadla do Říma si uvědomí situaci a informují kapitána letu. Letušce Gwen se podaří zmocnit kufříku, ve kterém má Guerrero výbušninu, ale jiný cestující, který je šokován drzostí letušky, jí zavazadlo vytrhne a vrátí jej teroristovi. Ten bombu odpálí, čímž se zabil a těžce zranil Gwen. Poškozenému letadlu se podaří i s proděravěným trupem přistát zpět na Lincolnově letišti (půl metru před koncem přistávací dráhy).

Úryvek z knihy:

V témže okamžiku se D. O. Guerrero, zrudlý v obličeji a mumlaje nesouvislá slova, vyhrabal ze svého sedadla a osvobodil se ze sevření Ady Quonsettové. Dostal se až k uličce, Marcus Rathbone vtom vytrhl Gwen Guerrerovu aktovku a s uctivou úklonou mu ji podával. Jako šelma, šílenství v očích, ji Guerrero popadl.
Vernon Demerest se vrhl vpřed, jenže příliš pozdě. Chtěl skočit po Guerrerovi, ale úzká ulička a lidé, kteří se mu připletli do cesty – Gwen, Rathbone, hobojista – mu připravili překážku. D. O. Guerrero zakličkoval, uvolnil se a běžel k zádi letadla. Cestující vstávali ze sedadel. Demerest zoufale zavolal: „Zastavte ho! Má bombu!“
Lidé začali křičet a hrnuli se ze sedadel, takže se ulička ještě víc ucpala. Jen Gwen Maighenová, která se prodírala, odstrkovala lidi a zoufale si razila cestu, dokázala zůstat Guerrerovi v patách.
Na konci kabiny se Guerrero otočil. Stále vypadal jako zvíře, tentokrát však zatlačené do koutu. Od ocasu letadla ho už dělily jen tři zadní toalety. Podle světelných signálů byly dva záchody prázdné, jeden byl obsazen. Guerrero stál zády k toaletám, natáhl před sebe aktovku, jednu ruku vložil na držadlo a druhou uchopil smyčku provázku, kterou bylo nyní pod držadlem jasně vidět. Zdrhaným hlasem, cosi mezi zašeptnutím a zavrčením, vyhrožoval:
„Stát! Už ani krok.“
Nad hlavami ostatních Vernon Demerest opět zvolal: „Guerrero, poslouchejte! Slyšíte? Poslouchejte."
Rozhostila se vteřina ticha, nikdo se ani nepohnul, zezadu bylo slyšet jen kvílení tryskových motorů. Guerrero zamžoural očima, prohlížel si lidi před sebou, bloudil zrakem plným podezření.
„Víme, kdo jste,“ křičel Demerest „a víme, co jste měl v úmyslu. Víme o pojistce a o bombě, na zemi to vědí také, takže pojistka ztratila platnost. Rozumíte? – Vaše pojistka už neplatí, byla zrušena, není k ničemu. Jestli ta bomba vybuchne, zabijete se zbytečně, pro nic. Nikdo z toho nic nezíská, nejmíň vaše rodina. Naopak, vaše rodina bude za vás trpět, protože na ni budou svalovat vinu a budou je pronásledovat. Poslouchejte, co vám povídám! Přemýšlejte.“

Znaky díla:

Román na motiv skutečné události, kdy mladík pojistil svou matku na téměř 40 000 dolarů a do jejích zavazadel umístil výbušninu.

Autor se v jednotlivých kapitolách věnuje osudům různých hlavních postav, nesleduje tedy jedinou dějovou linii. Aby usnadnil čtenáři orientaci, když se k postavě vrátí, připomene co se s touto dělo v předchozí části knihy.


Přidal: jenikkozak 13.11.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 711
Zhlédnuto: 8349 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Carlo Goldoni: Sluha dvou pánůJohn Castle a Arthur Hailey: Let do nebezpečíČtenářský deník