< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Franz Kafka: ProcesJan Karafiát: BroučciČtenářský deník

Franz Kafka: Proměna

Doba děje: blíže neurčeno

Místo děje: v bytě Samsových

Obsah díla:

Již v první větě se bez okolků dozvídáme, že se Řehoř Samsa proměnil v jakýsi obludný hmyz. Mladý muž si svůj podivný stav uvědomuje, ale přemýšlí o tom, jak stihne příští vlak a bude dál vykonávat své povolání obchodního cestujícího. Brzy ho přijde shánět nadřízený a Řehoř se snaží vstát a odemknout dveře. Mezitím se snaží situaci vysvětlit, ale lidé mu zjevně nerozumí, nadřízený znepokojeně poznamená, že ten podivný zvuk zněl jako zvířecí hlas. Řehořovi se konečně podaří odemknout a způsobí všem přítomným šok. Zakrátko je zahnán zpět do svého pokoje.

Péče o toto zvláštní stvoření se ujme jeho sestra Markétka. Tuto úlohu provádí nejprve s citem - zjišťuje, co mu chutná a všímá si, kolik toho snědl. Rodina řeší finanční problémy, peníze dříve přinášel hlavně Řehoř. Později se začne zapojovat i matka, uklidí mu v pokoji a s Markétkou odklízejí nábytek, aby měl brouček více prostoru k pohybu. Tím je ještě více odříznut od všeho lidského, ale uvažuje stále racionálně. Otec, který nyní převzal vedoucí úlohu v rodině, zraní Řehoře jablkem, které se mu zaryje do hřbetu. Členové rodiny jsou donuceni nastoupit do zaměstnání a o Řehoře se starají čím dál povrchněji.

Situace vyvrcholí jednoho večera, kdy sestra hraje třem podnájemníkům v obývacím pokoji na housle. Řehoře hudba přivábí a objeví se na scéně, čímž jsou pánové zhnuseni a podávají okamžitou výpověď. Po této dramatické událost se rodina shodne na tom, že musí brouka odstranit. Žádná akce však není potřeba, protože Řehoř k ránu zemře. Rodině nic nevyčítá, vzpomíná na ni s dojetím a láskou. Najde ho posluhovačka, která se k němu jako jediná dokázala chovat bez bázně.

Rodině se zjevně velmi uleví, ještě tentýž den si vyjedou na výlet a rodiče se těší z krásy a mládí jejich dcery.

Úryvek z knihy:

„Jednou, bylo to jistě už měsíc od Řehořovy proměny a sestra neměla už přece nijak zvlášť proč žasnout nad Řehořovým vzhledem, přišla trochu dřív než jindy a zastihla ještě Řehoře, jak nehnutě a v postoji věru úděsném vyhlíží z okna. Řehoře by bylo nepřekvapilo, kdyby byla nevstoupila, překážel jí totiž, takže nemohla otevřít okno, ale ona nejenže nevstoupila, uskočila dokonce a zamkla za sebou; někdo cizí by si musel pomyslit, že na ni Řehoř číhal a chtěl ji kousnout. Řehoř se ovšem ihned schoval pod pohovku, ale musel čekat až do poledne, než se sestra vrátila, a zdála se mu mnohem neklidnější než jindy. Z toho viděl, že pohled na něj je pro ni stále ještě nesnesitelný a nutně bude nesnesitelný i nadále a že se asi hodně musí přemáhat, aby neutekla už při pohledu na malý kousek jeho těla, jímž vyčnívá zpod pohovky. aby ji ušetřil i tohoto ohledu, odnesl jednoho dne na hřbetě na pohovku prostěradlo - potřeboval na tu práci čtyři hodiny - a upravil je tak, že byl teď úplně zakryt a že by ho sestra neuviděla, ani kdyby se sehnula. Kdyby se domnívala, že to prostěradlo je zbytečné, mohla je přece odstranit, vždyť bylo dost jasné, že se Řehoř neuzavírá tak nadobro jen pro zábavu, ale ona nechala prostěradlo, jak bylo, a Řehořovi se dokonce zdálo, že zachytil vděčný pohled, když jednu chvíli prostěradlo opatrně hlavou nadzdvihl, aby se podíval, jak sestra přijala nové zařízení.“

Znaky díla:

● povídka z roku 1915
● z německého originálu Die Verwandlung přeložil Zbyněk Sekal
● vyprávěcí způsob je er-forma, jsou zde však popisovány téměř výhradně pocity a myšlenkové pochody hlavní postavy
● pocity bezvýchodnosti, absurdita, komicko-tragické momenty, humor
● význam je velmi nejasný, existuje mnoho teorií
● jedna z teorií - otázka vedoucí úlohy - vedoucí úlohu měl Řehoř, protože vydělával, po proměně se do čela staví otec, smrtelně syna zraní jablkem

Můj názor:

Tato povídka mě zaujala, i když jsem nejprve nevěděla, co si o ní myslet. Očividně ale nejsem sama, o významu díla se spekuluje v mnoha teoriích a nečernobílé vyznění je jistě spíše kladem než záporem.

Přidal: Aleinad 06.08.2009
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 660
Zhlédnuto: 38321 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Franz Kafka: ProcesJan Karafiát: BroučciČtenářský deník