< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Marco Polo: MilionAlexander Sergejevič Puškin: Kapitánská dcerkaČtenářský deník

Marie Pujmanová: Předtucha

Doba děje: 20. století

Místo děje: vesnička Lichnov

Postavy:

Jarmila Jelínková, její dvojče Václav, jejich bratr Ivan, rodiče, vychovatelka Cilka, Miloš Toufar

Obsah díla:


Hlavní postavou novely je Jarmila Jelínková, patnáctiletá dívka, která zažívá první milostné zážitky s Milošem Toufarem, ale také v rámci puberty vzdoruje rodičům. Miloše Toufara nemá žádný člen její rodiny rád, dokonce se jí začínají vyhýbat i kamarádi. Je totiž o pár let starší, zkušenější a lidé mu nevěří. Samotná Jarmila se ho bojí, ale Toufar se jí snaží za každou cenu získat.
Proti Toufarovi se značně postaví tatínek, ale dcera vzdoruje. Poslední dobou si s otcem snad vůbec nerozumí. Bratr Václac, Jarmilono dvojče, se staví také proti, stejně jako jejich mladší sourozenec Ivan.
Jednoho dne mají rodiče odjet z poklidné vesničky na konferenci do Malory. Oba bratři jsou proti, dělají všechno možné pro to, aby doma rodiče zůstali, vyčítají sestře, že také nezakročí. Jenže ona ví, že by se tím nic nevyřešilo a že rodiče stejně pojedou. Dokonce zaspí a nerozloučí se s nimi. Jenže když rodiče odjedou, Jarmila má zlou předtuchu, že se jim něco stane. A ví, že stejnou předtuchu má i Václav, který to nechce přiznat.
Když jde na schůzku za Toufarem tak zaslechne zprávu o srážce dvou vlaků na trase do Malory. Celá rodina spolu s vychovatelkou Cilkou, která je má od mala na starosti, trnou strachy. Nakonec vše ale dobře dopade, maminky s tatínkem seděli v jiném vlaku. Chlapci to přičítají tomu, že je zdrželi.
Jarmila jakoby za tu chvíli dospěla. Dokonce se přestává bát Toufara a veškeré pletky s ním ukončí.

Přidal: tess.for 22.10.2008
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 254
Zhlédnuto: 9957 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Marco Polo: MilionAlexander Sergejevič Puškin: Kapitánská dcerkaČtenářský deník