< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Harriet Beecher Stoweová: Chaloupka strýčka TomaKarolína Světlá: Kříž u potokaČtenářský deník

William Styron: Sophiina volba

Obsah díla:

Mladý, dvaadvacetiletý začínající literát Stingo pochází z Jihu, v roce 1947 se však vydává do New Yorku, kde chce napsat svou první knihu. Po krátkém zaměstnání v knižním nakladatelství se dostává do Růžového paláce - domu, kde se ubytuje. Zde poznává zvláštní a velmi svéráznou mileneckou dvojici - Sophii a Nathana (k nimž si později vytváří velmi silné citové pouto). Nathan Landau je žid, je prozíravý, inteligentní a velmi vzdělaný člověk, který se pro Stinga díky svým výborným vlastnostem stává starším bratrem a také člověkem, který je mu obrovskou oporou a bez něhož si už nedokáže svůj život představit. Nathanova jediná vada je jeho nemoc-schizofrenie, která se sice projevuje jen občas, ale při záchvatu se stává nebezpečným pro své okolí. Poté však vyjdou najevo další skutečnosti, jako například, že Nathan řeší své problémy drogami. Sophie Zawistowska je Polka (její krása je hlavním zdrojem Stingovy touhy) a také žena, pro jejíž příbuzné se fašismus stal osudným a jež přežila Osvětim. Vzpomínky na to ji pronásledují v podobě nočních můr a výkyvů nálad. Osvětim jí nedovoluje úplně zapomenout. Ze Sophiina postupného vyprávění Stingovi se jako ze střípků skládá mozaika jejích osudů. Zážitky se ve vzpomínkách různě střídají a prolínají. Sophie pomalu odkrývá Stingovi všechny válečné zločiny, které v Osvětimi zažila - vypráví o masovém vyhlazování evropských židů v plynových komorách a ukazuje sama na sobě, co všechno ji koncentrační tábor přinutil udělat jen pro holé přežití. Postupně se dostává až k tomu nejhoršímu, o čem nebyla schopna zatím nikomu povědět a s čím se nikdy nesmíří. Poté co přijela s Janem a Evou, svými dětmi, po třicetihodinových útrapách do Osvětimi a docšlo k tzv. "selekci", tedy třídění vězňů buď na práci, nebo přímo do plynových komor, postavil ji německý důstojník před strašlivé rozhodnutí - smí si totiž ponechat pouze jedno dítě. Ponechala si tedy Jana. Toto reozhodnutáí se mění v noční můry a hlavně neustálý pocit viny.V Americe, kde je Osvětim spíše exotickým názvem a která nebyla přímo poznamenaná hrůzami války, má Sophie zapomenout a vrátit se do běžného života. Vede ji k tomu Nathan a svou mladistvou energií i Stingo. Sophie však své břemeno nedokáže dále nést a po častých depresích dochází k dalšímu rozhodnutí společné smrti s Nathanem, toho k této volbě zase dostaly drogy a schizofrenické záchvaty.

Úryvek z knihy:

Doktor si uvědomil, že výstup vzbuzuje nežádoucí pozornost. ,,Neřvi!´´ Poručil jí. ,,Dělej a řekni, jak ses rozhodla. Vyber jedno, krucihiml, anebo tam pošlu obě. A dělej!´´ Vůbec tomu nemohla věřit. Vůbec nevěřila, že tu najednou klečí na tom drsném cementu, tiskne k sobě obě děti tak zoufale, že má pocit, jako by jejich kůže měla i přes vrstvy šatů rázem srůst s její.

Můj názor:

Sophiina volby ukazuje na hrůzy války, co je člověk nucen a schopen ve válce udělat pro holé přežití, ale také popisuje jak válka ovlivní člověka na zbytek jeho života. Každý si z války odnáší hrůzné vzpomínky, někteří i noční můry. Tyto vzpomínky ho pak pronásledují a v Sophiině případě ji oženou až k sebevraždě. Autor zde odsuzuje fašismus, antisemitismus a chce vyjádřit, že hlavní chyba válek není v jednotlivci, ale v celém lidstvu.

Přidal: sheeni 20.05.2011
Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 514
Zhlédnuto: 13261 krát
< Předchozí knížka Zpět na výpis knížekNásledující knížka >Harriet Beecher Stoweová: Chaloupka strýčka TomaKarolína Světlá: Kříž u potokaČtenářský deník