Člověk a pes – přátelé? (Úvaha)

Člověk se setkal se psem. Čtyřnohý přítel pomáhal dvounohému při lovu. Potom se pán přestěhoval na statek a jeho kamarád mu pomáhal chránit jeho majetek a hlídat dobytek na pastvách. Po čase ale člověk zbohatl a zlenivěl. Přestěhoval se do města, aby měl blízko do práce, do obchodu, k přátelům. I sem ho věrný pes následoval a tím se vlastně stal zajatcem na zaprášeném sídlišti.

Pes lidem pomáhá, chrání jejich majetek, hledá zločince. Jeho čich je důležitý při lovu i při hledání drog. Jeho věrnost těší osamělou osobu; snad každé malé dítě si někdy přálo živé zvířátko.

Za svou pomoc ale také něco vyžaduje, péči. I jeho potrava stojí peníze, a to by si měl uvědomit každý, než si ho pořídí. Každý člověk je jiný a každý od psa požaduje něco jiného. Někteří mají psa v bytě a skoro s ním jedle stejného talíře, ale jsou i jiní lidé, jejich pes stojí před brankou, a jde-li někdo okolo, zuřivě štěká. Běda tomu, kdo se k němu přiblíží. Jsou to bojoví psi cvičení nikoho živého nepustit do domu, přestože někdy ani není co chránit. S výchovou psa je dobré začít už od malého štěněte, předejdeme tak tomu, že přestaneme psa zvládat a začne ovládat on nás.

Dvakrát měř a jednou řež. To platí i o nákupu psa. Člověk by se měl zamyslet nad tím, jestli má dostatek peněz na chov psa, zda má na něho dostatek prostoru a zda svým štěkotem nebude rušit sousedy. Psa si přece nekupujeme na týden, ale na spoustu let.

Myslím si, že pes nemá v domě zastupovat polštář či koberec, ale že by měl žít venku ve „své“ boudě, kde si může snít své sny o předcích, které si člověk vycvičil a uvázal na řetěz.

Pes je nejlepší přítel člověka, o tom není pochyb. Záleží ale na člověku, jaké zvíře si vybere a jak jej vychová. Za jeho vlastnosti nese odpovědnost sám.


Přidal: osmikraska

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 434
Zhlédnuto: 3675 krát
Datum publikování: 28. 2. 2012