Robinson Crusoe (Charakteristika)

Robinsonův příběh zná snad každý. Málokdo však ví, jak asi vypadal. Každý si ho představuje jinak.

Když pročítám řádky slavné Defoovy knihy, vidím před sebou stát mladého statného muže. Vypadá asi na třicet let. Je vysoké štíhlé postavy. Každodenní těžkou prací na slunci se mu utužily svaly a jeho pleť získala bronzový nádech. V drsných mozolnatých rukách drží oštěp a palmový list, který ho chrání před palčivými slunečními paprsky.

Na jeho obličeji nejvíce vynikají velké hnědé oči lemované dlouhými řasami. Rovný nos a úzké, pevně sevřené rty dodávají jeho tváři přísný výraz. Dlouhé hnědé vlasy mu v tenkých pramíncích volně splývají až na ramena. Obě tváře má zarostlé hustými hnědými vousy.

Žije sám v jeskyni, kde mu společnost dělá jen pes a papoušek. Robinson je velmi odvážný. Stále s sebou nosí zbraň, aby se mohl bránit nečekanému nepříteli. Je zručný, neustále se snaží vynalézat nové věci, které by mu zpříjemnily osamělý život. Ve všech pokusech, které se mu často zpočátku nedaří, vytrvá až do konce. Jeho chůze je rychlá a ostražitá, neboť musí neustále sledovat své okolí, zda mu nehrozí nebezpečí v podobě divoké zvěře.

Léta osamění z něj vypěstovala šlechetného člověka, který si cení života a dokáže věřit v lepší budoucnost. Jeho tajuplnost odvaha stále přitajují čtenáře všech generací.


Přidal: osmikraska

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 297
Zhlédnuto: 11925 krát
Datum publikování: 10. 1. 2012