Kniha, ke které se rád vracím (Recenze)

Dovolte mi, abych vám představil knihu, ke které se rád stále vracím. Je jí „Velká kniha k Adobe® Photoshop® CS“ od významného grafika, fotografa a velice schopného učitele Bena Willmora, jejíž českou verzi vydalo roku 2005 nakladatelství Computer Press. Autor této publikace je v oblasti počítačové grafiky dobře známou osobností. Jeho „Velké knihy k Adobe Photoshop“ mu díky skvělé kvalitě práce přinesly věhlas a to zvláště díly vztahující se k posledním verzím tohoto profesionálního (a velice drahého) nástroje.

Tento program od americké společnosti Adobe je bezesporu jedním z nejlepších a zároveň nejpoužívanějším grafickým editorem na celém světě. Využívá se pro všechny grafické práce, ale především pro profesionální úpravu fotografií. Kromě vysoké ceny mnohé uživatele odrazuje obrovským množstvím funkcí, které obsahuje, a nelogickou složitostí, jenž je ale jen zdánlivá. Sám se stal inspirací tvorby ostatních programů a téměř všechny grafické editory nyní používají technik, které se v něm osvědčily. S každou verzí tohoto programu vychází aktualizovaná Willmorova „Velká kniha k Adobe Photoshop“. Přestože se každé její vydání zdá být dokonalým, stále ji zlepšuje a doplňuje popisem nových funkcí, které nabízí aktualizace programu.

Tato téměř sedmisetstránková kniha ale není žádným suchým, nudným manuálem, jak by mohl podtitul „Manuál k programu a škola výtvarných technik“ mylně napovídat. Jedná se o špičkovou kombinaci odborného výkladu obsluhy, popisu obtížných činností a osobitého humoru autora, který tak problematiku přibližuje širokému spektru čtenářů od laických, amatérských uživatelů po profesionální grafiky, kteří se chtějí dále zdokonalit nebo jen hledají inspiraci. Jak sám autor uvádí, chce čtenáře vést od slepého následování návodů k takové úrovni, kdy budou schopni sami využívat všech možností Photoshopu a používat ho k realizaci svých vlastních nápadů.

Aby byla kniha použitelná pro co nejširší škálu publika, nevyžaduje žádné předchozí znalosti používání programu, a proto se věnuje i základním nástrojům a jejich použití v praxi. Všechny použité odborné termíny jsou podrobně a zároveň velice srozumitelně vysvětleny na konci každé kapitoly. Ben Willmore se co možno nejvíce vyhýbá používání odborných výrazů, které by mohly nezkušené čtenáře odradit, jeho jazyk je prostý, nestrojený. Zkušenějším pak nabízí doplňkové informace.

Publikace obsahuje 19 kapitol, které se věnují jednotlivým problematikám práce s fotografiemi nebo tvorbou vlastních obrázků. Tyto jsou uvozeny trefným citátem. Například část věnující se písmu, začíná Goethovou větou: „Selžou-li myšlenky, přijdou slova velmi vhod,“ která vystihuje fakt, že písmo se dává do obrázků až poté, co není myšlenka kompozice znatelná z grafického vyjádření. Nebo první kapitola, která představuje jednotlivé nástroje tohoto poměrně komplikovaného programu, začíná slovy Alberta Eisteina: „Ve všem zmatku hledej jednoduchost.“ V duchu této věty je vlastně psána celá kniha.

Jsou vysvětleny postupy skenování děl, optimalizace obrázků, korekce a správy barev, rozlišení, ostřením snímků, práce se stíny, koláže, retušování, kompozic snímků, úprav pozadí a textu, použití speciálních efektů a filtrů, čištění a doplňování obrázků, ořezávání, deformování a zrcadlení snímků... Probírá tak téměř všechny oblasti počítačové grafiky a úplně všechny možnosti, které Photoshop nabízí.

Kniha obsahuje velikou spoustu neuvěřitelných obrázků, fotomontáží i uměleckých děl. Každého čtenáře jistě uchvátí barevnost knihy i to, že je vytištěna na lesklém, pevném papíře. Na přiloženém kompaktním disku se nachází 100 stran doplňkových kapitol a všechny obrázky, které jsou použity v příkladech v knize, čtenáři se je tudíž mohou okamžitě vyzkoušet sami.

Všechny s alespoň minimálním zájmem o počítačovou grafiku nebo obecně výtvarné umění by tato kniha měla zaujmout. A pokud budete pracovat s programem Adobe Phostoshop, budete se k ní také rádi vracet jako já.


Přidal: jenikkozak

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 801
Zhlédnuto: 2818 krát
Datum publikování: 21. 7. 2011