Film, který mě nejvíce zaujal (Recenze)

Odjakživa jsem patřil mezi lidi, které baví jiné filmy než většinu mých vrstevníků.Mám rád filmy, v kterých lze nalézt jakýsi hlubší smysl.Filmy,na které se rádi podíváte ne jednou,ale dvakrát či vícekrát,protože Vás vtáhnou „do sebe“ a po shlédnutí ve Vás něco zanechají.

Zeptáte-li se mě jaký film mě nejvíce zaujal,tak Vám bez velkého váhání odpovím, že je to Kult hákového kříže. V originálním názvu: American history X.

Jedná se o americký film natáčený v letech 1996-1998 režisérem Tony Kayem.Zachycuje rodinu žijící v USA . Otec, který má značný vliv na nejstaršího syna Dereka (Edward Norton), je plný nenávisti k barevným spoluobčanům.Otec je zastřelen při výkonu hasičské služby v černošském ghettu a Dereka to přesvědčí o tom,aby se stal neonacistickým stoupencem. V této skupině stoupal výš a výš, až se dostal na velící post pod největšího šéfa Camerona (Stacy Keach), který všechny své rozkazy ze strachu před policií vydával přes Dereka. Když se mu v noci skupina černochů snažila ukrást auto, tak dva z nich zastřelil. Dostal se na tři roky do vězení, kde konečně pochopil i záporné stránky této organizace. Po návratu z vězení však na něj čekalo další nemilé překvapení. Neonacistické názory začal vyznávat i jeho mladší šestnáctiletý bratr Danny (Edward Furlong). Derek začíná chápat, že návrat do normálního života nebude žádná slast, zvláště pokud mu jeho staré ideály připomíná i spousta tetování.

Dle mého názoru je zvuk polovina filmu, takže jsem film viděl v původním znění s titulky. Je natáčený jednoduše, bez velkých filmových efektů. Za zmínku stojí černobíle scény, které zachycují dění v minulosti a zpomalené záběry, které jsou natáčeny kamerou s možností snímání 60 snímku za sekundu. Detailní zpomalené záběry na mimiku tváře či stékající vodu filmu zajisté zajistily další „body“ navíc. Méně efektů avšak filmu vůbec neubírá na kvalitě, ale spíše to dává větší prostor hercům k předvedení jejich umění. Zde stojí za zmínku hlavně herecký výkon Edwarda, který předvedl něco, pro co marně hledám pojmenování. Bezkonkurenční herecký výkon, který ode mě dostává deset bodů z deseti.

Natáčení filmu bylo celou dobu provázeno spory mezi Edwardem Nortonem a režisérem Tonym Kayem, který po půl roce natáčení odstoupil a film zrežíroval právě Eduard. V konečném efektu však film vynesl Edwardu Nortonovi nominaci na Oscara za hlavní roli. Norton bral natáčení opravdu vážně a nabral před natáčením filmu 15 kilo svalové hmoty, což mu trvalo dva půl roku.

American history X je jeden z mála filmů, na který se podívám kdykoliv znovu. Při sledování tohoto filmu se Vás zmocní myšlenky nad smyslem rasismu. Doporučuji Všem tento film shlédnout, protože to určitě nebude promarněný čas.


Přidal: Rizek

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 602
Zhlédnuto: 7712 krát
Datum publikování: 3. 7. 2009