Stmívá se (Líčení)

Stmívá se. Holá jednočlenná věta se slovesným přísudkem. Za těmito dvěma slovy se však skrývá velkolepý a uchvacující děj, za který vděčíme Matce Zemi, že se zase jednou otočila kolem své osy. Večer, který se pomalu a nezadržitelně přelévá do noci, vždy disponuje mocným kouzlem, kterého si nelze nepovšimnout.

Když se přiblíží večer, na klenbě atmosféry se začínají objevovat první krvavé šrámy. Obloha začne tmavnout, rudnout a světlu docházejí síly. Příroda přijímá okolní dění smířeně, vnímá ho jako přirozenost a pokojně se ukládá ke spánku. Lidé vše ignorují, pokračují ve svých činnostech a mžourají do umělé záře žárovek a reflektorů.

Světlo vědělo, že bude muset krajinu dočasně svěřit do jiných rukou, ale jako obvykle se pokouší vzdorovat a bojovat s mnohem silnějším soupeřem. Nevzdává se do poslední chvíle, ale potom uzná svou porážku a vyklidí bojiště. Tma se pohodlně usadí na svém trůnu a své království obdaří spokojeným pohledem. Bude vládnout tak dlouho, dokud nenastane její čas. Se světlem se usmířila, ale tuší, že ráno se jí nebude chtít předávat žezlo a zřejmě dojde k další bitvě.

Stromy si tiše šeptají o příchodu královny Tmy a vzdávají jí úctu. Světla linoucí se z lidských příbytků se jí výsměšně šklebí do tváře, ale ve skrytu duše z ní mají strach, protože vědí, že jejich moc se nemůže rovnat její. Dílo je dokonáno, krajina ovládnuta a i lidé, kteří střídání stráží nesledovali, začínají být ospalí. Pomalu utichá symfonie lidského bdění a taktovku přebírá cvrček, který diriguje zlověstné šumění stromů. Probouzejí se stíny a začínají hrát své divadlo v kulisách temných obrysů.

Do popředí se nyní prodírají hvězdy, které se těší, až budou středem pozornosti romantiků a zamilovaných párů. Ta nejdrzejší opatrně vykoukne přes okraj mraků a vzápětí ji následují další a další. Nastává vláda Tmy. Příběh skončil, opona padá a diváci jen neochotně vstávají ze sedadel a spěchají domů. I upovídanou trávu přemáhá ospalost a popřeje svému okolí dobrou noc. Nechme tedy všechny klidně snít, ať naberou sílu do dalších nevyhnutelných bitev.


Přidal: Aleinad

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 462
Zhlédnuto: 7951 krát
Datum publikování: 7. 2. 2010