Čert (Charakteristika)

Osnova: 1.) Služebník pekel

2.) a.) Vzhled čerta

b.) To, co lidské oko nezahlédne

c.) Zájmy a náplň života

3.) Varování

Již od pradávna jsou čerti symbolem zla. Leckteré maminky straší své děti výhrůžkami, že si pro ně přijde pekelník. A já osobně se ani nedivím, že se jich v minulosti báli i dospělí. Vždyť jejich vzhled, povaha, chování a náplň života už sama o sobě nahání strach.

Čert se svou postavou poněkud podobá člověku, má však některé rysy, kterými se od lidské bytosti na první pohled liší. Je veliký a chlupatý, jeho ušpiněný obličej lemují kudrnaté vlasy, černé jako uhel, které jsou plné popela, slámy a blech. Dominantou hlavy jsou rohy, které mohou být malinké jako kozí růžky ale i veliké a zahnuté jako beraní rohy. Obličej tvoří husté obočí, podlité oči rudé jako krev, velký hákovitý nos a široké rty. Mimo rohy patří do jeho poznávacích znamení také ocas, zakončený černou chundelatou bambulí. Pyšnit se může také kopytem, které mu činí značné problémy při běhu. Pekelníci nenosí mnoho oblečení, místo něho však mají celé tělo pokryté chlupy. Nedílnou součástí je pytel na hříšníky a pro některé čerty také řinčící řetěz nebo železné vidle.

Pekelník je obvykle lstivý, podlý a neuvěřitelně závistivý. Nejvíce ho rozhněvá, když má jeho čertí kolega větší kotel na hříšníky nežli on. Také je velmi hloupý, hrubý a dá se snadno obalamutit. Jeho vznětlivá povaha způsobí, že každý den je v pekle alespoň jedna pranice. Největší radost mu způsobí plný kotel hřešících lidí, do kterých může popichovat vidlemi. Utrpení mu způsobuje voda a zima, nejvíce mu však škodí, když se nachází v blízkosti anděla nebo člověka, který nehřeší.

Mezi jeho denní práci patří vtahování hříšníků do pekel a následně jejich vaření v kotli. Nejprve zastává funkci „raráška“, který má malý kotlík, do kterého se vejdou tři až čtyři hříšníci, poté je povýšen na „pekelníka“, to znamená, že má licenci na kotel pro pět až šest hřešících a nejvyšší funkcí je „kotelník“, kterému se do kotle vejde až patnáct zlobivých dětí. Ve volném čase hraje hazardní hry, jako kostky nebo mariáš. Když zrovna nepracuje nebo nehraje hry, tak lenoší. Velmi rád se povaluje ve slámě a při tom si ukusuje z pečeného kozího masa.

Mnoho lidí si myslí, že čert je již dávno vyhynulým druhem, to je však omyl. Dokáže se totiž převtělit do jakékoli lidské postavy a snadno se přizpůsobí svému okolí. Nikdy proto nemůžete vyloučit, že se z milého souseda nevyklube pravý a nefalšovaný pekelník.


Přidal: Chlandik

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 537
Zhlédnuto: 12747 krát
Datum publikování: 29. 5. 2011