Jak si nejlépe zapamatovat historická data (Fejeton)

Jak si nejlépe zapamatovat historická data? Obávám se, že již název této slohové práce vyznívá jako oxymóron. Obsahuje totiž v jedné větě slova „zapamatovat“ a „data“, což se jeví jako poněkud bláhová myšlenka. Ano, správně jste usoudili, že patřím do skupiny lidí, která je schopna vybavit si pouze životně důležitá čísla, a to jen při šťastné konstelaci hvězd a mozkových buněk. Přesto se nad tímto problémem zkusím zamyslet a vyvodit z něj nějaké dozajista inspirující závěry.

K zapamatování údajů většinou slouží mnemotechnické pomůcky, které se však podle mého názoru aplikují daleko lépe na slova a pojmy. Ze světa čísel si vzpomínám jen na známou větu: „Šetři se, osle,“ která představuje poloměr Země, tedy 6378 km. Dobrý úmysl se ale může rychle zvrtnout v problém, když si váš učitel vyloží tuto poznámku jinak, než by měl.

Přesuňme se však k historii, kde se nezáživná data někdy snoubí s poetikou a romantikou, někdy s krvelačnými střety a konflikty. Při hodinách dějepisu náš milý pan učitel často pronáší větu: „Tohle je takový důležitý letopočet...“ Při prvním výskytu této hlášky zpozorníte a snažíte se soustředit na většinou čtyřmístné číslo, které vepsalo do dějin nějakou bezesporu zajímavou událost. Zanedlouho se však vaše citové rozpoložení nebezpečně blíží rezignaci, ztrácíte přehled o tom, v jakém století se právě nacházíte a přemýšlíte, jestli již náhodou neměl nastat konec světa.

Historická data pro mě spadají do mystické sféry, kde si žijí svým vlastním životem. Na pokusy o objevení jejich tajemství reagují škodolibým smíchem, protože si jsou moc dobře vědoma své přesily. Bohužel jsem se k jejich pochopení příliš nepřiblížila, ale přesto pro mě tato práce znamenala nesporný přínos. Konečně jsem se naučila skloňovat slovo „datum“.


Přidal: Aleinad

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 394
Zhlédnuto: 4413 krát
Datum publikování: 7. 2. 2010