Myš (Reportáž)

Milé soudružky a soudruzi, drazí posluchači,

srdečně Vás všechny vítám v tomto sále. Rád bych Vás dnes trochu blíže seznámil s novinkou, jež byla představena tento týden, dne 9. prosince 1983, na brněnském výstavišti elektronických vynálezů a pokroku, kam se sjelo na 10 tisíc návštěvníků včetně mnoha bratrů a sester ze spřátelených socialistických států.

Tímto obdivovaným výstavním kouskem byl nový elektronický X-Y ukazatel určený pro polohování na grafických obrazovkách, známý též pod názvem počítačová myš. Soudruzi inženýři ze Sovětského svazu tento převratný model pojmenovali Myšja 3. Vůči svým předchůdkyním se odlišuje hnedle v několika aspektech.

Na první pohled je vidět zcela vylepšená konstrukce a zdokonalený vzhled. Svým tvarem už zdaleka nepřipomíná krabici, ale spíše malou krabičku. Její ostré křivky a výrazné hrany doslova seknou do každé ruky; můžete ji uchopit jak rukou pravou, tak rukou levou, nebo oběma zároveň. K výrobě byla navíc použita nově vyvinutá hliníko-titanová směsice obohacená o molekuly křemíku zaručující výdrž enormního nárazu i lehkost půlkilového závaží.

Běžný domácí spotřebitel bude ale asi nejvíce nadchnut šikovnými tlačítky. Toto provedení neobsahuje pouze jedno nebo dvě tlačítka, jak je ještě stále zvykem ve většině imperialistických států, ale rovnou tři. Nyní budete moci hbitě klepat nejen na tlačítko levé a pravé, ale také na tlačítko prostřední, jež s sebou přináší úplně nový rozměr v ovládání a polohování. Dle uskutečněných rozborů tak při správném využití dokážete zvýšit produktivitu své práce s výpočetním strojem až o 35 procent.

Jistě Vás bude zajímat, jakým způsobem takovéto chytré zařízení pracuje. Bystří soudruzi z vývojového střediska se nechali inspirovat živoucí přírodou. Stejně jako si někteří hmyzí kamarádi válí svoji kuličku před sebou, válí si ji tato „kráska“ pod sebou. Tento pohyb je pak přenášen na dvě hřídele (X, Y) napojené na úzké proděravělé válečky, jejichž otáčení je zaznamenáváno pomocí proudu nám neviditelného světla, o délce jedné vlny přibližně 800 nanometrů, a dále zpracováváno a převáděno na koordináty X a Y požadovaného souřadnicového systému.

Rovněž Vás potěší, že ke svému provozu myši postačí už pouze jediný kabel. Může za to standard RS-232C umožňující vzájemnou komunikaci prostřednictvím devíti-kolíkového připojení. Jednotlivé kousky informace jsou zde přenášeny postupně za sebou, po jediném vodiči, přičemž jejich logický stav je zastupován kladnou či zápornou hodnotou rozdílu elektrického potenciálu mezi vodičem a samotným zdrojem elektrického proudu.

Celkově tedy Myšja 3 zapůsobila báječným dojmem. Došlo k výrazným zlepšením, ať už z hlediska konstrukce, funkčnosti, rychlosti přenosu signálu, či skladovatelnosti. S tímto pokrokovým výdobytkem tak jistě dokážete dokončit Vaše pětileté plány již ve dvacátém týdnu třetího roku. Všichni účastníci výstavy byli nadchnuti a mnozí z nich se již těší na zahájení velkoprodukce v nově vybudovaných továrnách, aby si tuto myš mohli sami vyzkoušet nebo porovnat s předcházejícími modely.

Přátelé, pokračujme společně k lepším a radostnějším zítřkům. Na shledanou.


Přidal: developer

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 685
Zhlédnuto: 4958 krát
Datum publikování: 3. 2. 2011