Divadelní představení Osm žen (Recenze)

Přibližně před rokem jsem navštívila divadelní zpracování komedie Osm žen. Velice mě to zaujalo, proto jsem se rozhodla vás trochu o této hře informovat.

Tuto hru jsem shlédla na prknech holického divadla v dubnu roku 2008. Připravil si ji divadelní soubor Holických ochotníků.

Jedná se o komedii od součastného oblíbeného francouzského dramatika Roberta Thomase, narozeného v roce 1930, autora divadelních komedií a detektivek, například Mandarinkový pokoj, Turecká kavárna, Past, Stalo se v Chamonix, Dvojí hra... Osm žen patří k jeho nejhranějším titulům.

Děj se odehrává v neurčité době v luxusní vile uprostřed přírody. Hra začíná neobvykle, diváci se dozví o smrti muže, jediného muže v domě. Je to otec, bratr, švagr, zeť, milenec a zaměstnavatel osmi žen, které jsou právě uvnitř.

Celý tento napínavý, avšak komicky pojatý příběh je jakési vyšetřování vraha tohoto, jménem neurčeného, muže. Je zde osm potenciálních vražedkyň. Osm motivů každé z nich, kde byly ve vražedné noci. Osm zvláštních osudů žen.

Setkáváme se tu s manželkou Gábinou. Jedná se o povrchní ženu, která se díky manželovi dostala vysoko do společnosti, stala se známou a uctívanou. Muže už nemiluje a je ráda, že je mrtvý. Avšak tyto pocity nedává najevo.

Dále zde účinkují dvě mužovi dcery. Mladší a drzá Katka. Krásná a všemi oblíbená Zuzanka, která se právě vrátila z cesty po světě a smrtí otce je na oko velice zarmoutěná.

Další velice důležitou rolí zde je Babi, jejíž jméno nám je též utajeno. Je to stará a velice aktivní žena, matka Gábi. Babi má ještě sestru Augustu, které v domě nikdo neřekne jinak než Stará panna.

Šestou z osmi žen tvoří paní Chanelová, neboli služebnice Chanelka, která je jako jediná opravdu smutná z vraždy pána domu.

Druhá ze služebnic je mladá Luisa, atraktivní a cílevědomá slečna, která se kdysi zapletla s jediným mužem tohoto domu a bojí se toho, že se dozví dalších sedm žen.

Osmici uzavírá nádherná a tajemná Blanka, která se objeví v domě až později. Jedná se o sousedku a milenku pána domu, což se ke konci dozvídáme.

Celá pointa příběhu je v tom, že pán domu pouze smrt předstíral. Ležel v pokoji jako mrtvý a celý den pouze poslouchal, co si o něm myslím těchto osm žen, které ho považují za mrtvého. Z těchto informací je na konci úplně zděšen, proto se před všemi přítomnými pistolí do hlavy zabíjí doopravdy.

Hlavní role v této jemně ironické komedii ztvárnily holické herečky, hlavně Iva Skálová, Jitka Schejbalová, Libuše Straková či Jana Zapletalová.

Jediného muže, se kterým se setkáváme až na konci, skvěle zahrál Vítězslav Vondrouš.

Jitka Juračková, která se ujala režie tohoto díla, řekla: „Thomas má smysl pro detektivní zápletku a udržuje napětí od začátku do konce. Na Osm žen padla volba i proto, že jsem tři roky hledala něco výhradně pro ženy. Ukázalo se ale, že ukočírovat osm ženských ve věku od 16 do 78 let, kdy každá hraje velkou roli s jiným charakterem, a je v zásadě pořád na jevišti, je nadlidský úkol,“

Divadelních představení jsem za poslední dva roky navštívila celkem hodně, ale toto je opravdu takové, které mě zaujalo a hlavně pobavilo komickými situacemi.


Přidal: kikinka.ks

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 668
Zhlédnuto: 2973 krát
Datum publikování: 1. 2. 2011