Kniha Bílá Masajka (Recenze)

Asi dva roky nazpět jsem čirou náhodou objevila v knihovně knihu Bílá Masajka. Právě jsem neměla nic ke čtení, malé shrnutí na konci knihy mě zaujalo, proto jsem si tento příběh, založený na skutečnosti, půjčila. Ráda bych Vás teď seznámila s krátkým dějem.

Jedná se o první díl z tříčlenné autobiografické série knížek od Corinne Hofmannové, vydáno v roce 2001 od nakladatelství Ovidius. Kniha má asi 230 stránek a je doplněna barevnými fotografiemi.

Autorka hraje v tomto románu hlavní roli přímo pod svým jménem. Corinne, úspěšná švýcarská podnikatelka, se rozhodne strávit dovolenou v Keni se svým snoubencem. Hned po přistání na letišti v Mombase je touto zemí zcela očarovaná. Při přejezdu řeky náhodou zahlédne urostlého masajského válečníka Lketingu a fascinuje ji jeho krása i chování. Je to láska na první pohled a Corinne udělá všechno pro to, aby se s Lketingou znovu setkala.

Zpátky do Švýcarska odjíždí s přesvědčením, že se do Afriky a k svému milému Masajovi brzy vrátí. V krátké době rozprodá veškerý majetek, opouští dosavadní způsob života v civilizované společnosti, rozchází se se svým snoubencem a zaslepeně se vrhá do neznáma. V keňské buši hluboko ve vnitrozemí vede po boku svého negramotného masajského válečníka život plný strastí - bez vody a toalet a nedostatku potravin -, ale přesto se zpočátku cítí šťastná.

Navzdory boji s úřady oslaví s Lketingou v jeho domorodé vesničce i svou svatbu. Stane se z ní bílá Masajka, která se musí podřídit rituálům kmene. Její radost je završena, když se jí narodí dcerka Napirai. Avšak každodenní živoření v neuvěřitelně primitivních podmínkách s sebou přináší neustálé problémy: smrtelně nebezpečné nemoci a infekce, hladovění, materiální strádání i nepřekonatelné kulturní rozdíly a předsudky.

Corinne je žena do nepohody, statečně se snaží všechno zvládat, dokonce i tady se pouští znovu do obchodování, ale po vyčerpávajících čtyřech letech se ocitne na konci svých fyzických i duševních sil a bez finančních prostředků. Její sen o kouzelné Africe, víra ve vlastní síly a velká láska k Lketingovi se mění v rozčarování a nenávratně se rozplývají…

Ke konci knihy se se svou keňskou rodinou rozloučí a s dcerkou odjede zpět do Švýcarska. Lketingovi slíbí, že se tu ještě někdy ukáže, ale že jejich manželství chce dát rozvést. Oba to sice nesou těžce, ale vědí, že jiné řešení není.

Kniha Bílá Masajka je pouze první díl trilogie od této autorky. V druhém –„Zpátky z Afriky“ se dozvídáme o životě Corinne a její dcery po příjezdu a o jejím začlenění do kultivované společnosti. Třetí díl „Opět v Barsaloi“ vypráví o znovusetkání Corinne a její keňské rodiny a o natáčení známého filmu.

Celá kniha je psána živým jazykem, do děje jsem byla vtáhnuta hned po první stránce. Určitě bych tu vyzvyhla skvělý popis krajiny, práce nairobských lidí, jejich prostoty či vztahu k ostatním. Autorka se nevyhýbala i častným milostným pasážím.

Kniha Bílá Masajka se i po třech letech dočkala i filmového zpracování, ale bohužel si já osobně myslím, že nebylo příliš podařené. Nebo to je možná tím, že jsem si to jako čtenářka této knihy celé představovala jinak a filmem jsem tak byla zklamaná.

Doufám, že Vás moje krátké představení alespoň trochu zaujalo a přečtete si tuto, velice zajímavou, knihu.


Přidal: kikinka.ks

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 722
Zhlédnuto: 3575 krát
Datum publikování: 1. 2. 2011