Nemoci, lékaři, peníze a my (Fejeton)

Fejeton o nemocích, lékařích, penězích a nás? Trochu moc podnětů na slohový útvar, který nepatří k nejdelším. Předpokládám však, že se za důmyslným názvem skrývá především problematika poplatků a úplatků ve zdravotnictví. A hned mě napadá: „To snad ne.“ Kvůli tomuto tématu již bylo bušeno do mnoha klávesnic a nevidím důvod, proč bych měla trápit i tu svoji. Ne, už si vzpomínám. Je to úkol na češtinu. Tak jo. Směle do toho a (skoro) půl je hotovo.

Léčili někdy doktoři zadarmo? Ne, to není řečnická otázka, protože odpověď by se mi docela hodila. Z věrohodných uměleckých zdrojů, jakými pohádky bezesporu jsou, však vím, že babky kořenářky si z poskytování svých služeb vytvořily slušný business. Lektvary lásky a smrtící odvary se vždy hodily. Při této příležitosti si nemohu nevzpomenout na Severuse Snapea, učitele lektvarů, který prohlásil: „Několik vyvolených, kteří mají předpoklady, ty mohu naučit, jak očarovat mysl a opojit smysly. Naučit, jak stáčet slávu, připravit věhlas, a dokonce jak uložit a zachovat smrt.“ Konfrontace s ním však často stála více než třicet korun. Ehm, popojedem.

Zvláštní skupinou jsou zřejmě šamani. Alespoň podle skupiny Kabát jen v klidu sedí a žvýkají koku. Vůči úplatkům jsou tedy s největší pravděpodobností imunní. Stejně se chová i doktor Karel Sova mladší v Nemocnici na kraji města, když mu zelinářka Dobiášová rádoby nenápadně strká obálku neznámého obsahu. Tento seriál je totiž skvostem i díky zdravotnickým úkazům, které dnes můžeme považovat za historické. Kde jinde ještě můžete spatřit stařenku, která se dojatě rozloučí s laskavou tváří primáře Sovy se slovy: „Pěkně děkuju, pane doktore!“, a spokojeně odkráčí?

Ano, lidí přibývá, peněz ubývá a toto téma je již vyčerpané neustálým překrucováním. Raději bych trápení ukončila, z lékařů mě totiž zajímá jen hudební interpret Dr. Alban.


Přidal: Aleinad

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 409
Zhlédnuto: 3549 krát
Datum publikování: 7. 2. 2010