Pěstování česneku (Výklad)

Česnek je známý několik tisíciletí. Již při stavbě pyramid ve starém Egyptě dostávali dělníci česnek, který měl vliv jednak na zdraví, jednak na fyzický výkon.

V dnešní době se používá jako důležitá složka jídel, ale je téměř nezastupitelný také při výrobě léků pro snižování krevního tlaku. Pověra, že zahání upíry, již není aktuální.

V poslední době se změnily některé názory na pěstování. Na rozdíl od našich předků dnes víme, že se s výsadbou nemá příliš spěchat. Neměli bychom se řídit pouze kalendářem, ale hlavně počasím. Ozimé odrůdy se sázejí teprve tehdy, když teplota půdy trvale klesne pod 9°C. Zabrání se tak fuzáriové infekci, která je u česneku poměrně častá.

Mže se pěstovat v běžných zahradních podmínkách. Špatnou předplodinou pro něj je např. hrách a cibule, naopak se doporučuje celer, okurky nebo hnojené košťáloviny. Půdu je třeba nejdříve prokypřit do hloubky sázení, pokud se před výsadbou ryje, musí to být s dostatečným časovým předstihem, aby hlína dobře slehla.

Cibule se rozdělí na jednotlivé stroužky a den před sázením se namoří v roztocích Sulky a Rovralu proti houbovým chorobám. Vysazují se všechny zdravé stroužky, není pravdivé tvrzení, že malé a vnitřní stroužky vyřazujeme.

Sází se do hloubky 6 cm, vzdálenost řádků volíme podle způsobu obdělávání 20 – 40 cm, vzdálenost stroužků v řádku je v závislosti na odrůdě 6 – 12 cm.

V zimě nepotřebuje žádnou péči. Na jaře porost povláčíme vidlemi napříč řádků. Během vegetace jej můžeme třikrát pohnojit ledkem vápenatým v množství 1 kg / a. Porost se udržuje v bezplevelném stavu, tvoří-li se na povrchu škraloup, je potřeba česnek mělce okopat, na kyprých půdách není toto opatření nutné, plevel se pouze vytrhává. Při déletrvajícím suchu se česnek zavlažuje 15 – 20 l vody na m2.

Začátkem června se paličáky hlávkují, tzn. že se odstraňuje květenství. Po sklizni se rostliny svazkují asi po deseti a zavěšují se na stinné, dobře větrané místo.

Po vysušení odstraníme kořeny a nadzemní část a cibuli očistíme. Na suchém, dobře větraném místě může česnek vydržet až do doby příští sklizně.


Přidal: jenikkozak

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 470
Zhlédnuto: 4359 krát
Datum publikování: 30. 5. 2010