Jak si udržet špatnou náladu (Fejeton)

Mnohokrát se Vám jistě stane, že se po ráno probudíte, venku lije jak z konve, jste unavení, ospalí a hned víte, že tento den za moc stát nebude. Při pohledu na budík zjistíte, že mu asi v noci došly baterky a máte jen několik minut na přípravu na celý den… Prudce vstanete, což ale nedělá dobře Vašemu nízkému tlaku, a proto ihned dopadáte na postel. Na druhý pokus už jste o něco opatrnější. Vyvléknout se z pyžama a popadnout nejbližší oblečení, to je to první, co Vás napadne a co uděláte. Ale ouha – na tričku je krásný malý flíček od včerejšího oběda. Ve skříni vylovíte jiné, čímž jste se opět zdrželi. Na čištění zubů už bohužel čas nezbývá, prohledáte tedy baťoh a najdete poslední žvýkačku. říkáte si, že si nesmíte dneska zapomenout koupit v trafice nové Orbitky. Snídaně se odkládá na neurčito, stačí na sebe natáhnout bundu, vytáhnout ze skříně starý deštník a vyrazit rychle napospas počasí do školy.

V malém okresním městečku, kde bydlíte, se stala opět autonehoda. Přestárlý policista nedokáže pochopit, že spěcháte do školy, prý tu musíte chvíli čekat. Celá mokrá zalovíte ve své kapse pro mobil, abyste napsali spolužačce, že přijdete déle. Jenže mobil nikde. A Vy jistě víte, že jste si ho ráno do té kapsy dávali. Nic naplat, musíte tu tvrdnout, moknout a do školy dorazíte později, ono se toho zase tolik neděje.

Po dvaceti minutách se dostáváte před školu a skoro se divíte, že se do budovy dostáváte bez problémů. Po sundání promoklé bundy a přezutí se vydáte hledat vaší třídu. Na nástěnce se změnami hodin zjišťujete, že první hodina odpadla a spěchání bylo úplně zbytečné. Proto zbytek volné hodiny strávíte naštvaně ve třídě. To se Vám ale nevyplatilo, hned druhou hodnu celou třídu chemikářka překvapí zákeřným testíkem, kde si vzpomenete jen na dva vzorečky. To bude doma zase pozdvižení!

Zbytek vyučování nějak přežijete, spíše jste duchem nepřítomná, neposloucháte, jen něco málo si píšete do sešitu. Ve školní jídelně zjišťujete, že kuchařky opět přesolily brambory (jak nečekané…), a proto to po několika soustech vzdáváte a s kručícím žaludkem navštívíte školní bufet, kde spolykáte jeden šíleně zdravý hamburger.

Cestou domů nepotkáte ani jednu černou kočku. říkáte si, že je snad vše v normálu, ale opak je pravdou. Domovní dveře jsou zamčené a Vy hledáte klíče. Nalézáte v kapse od kalhot prázdný obal od žvýkaček, ale tím si neodemknete. Naštěstí je sestra doma a přijde Vám otevřít. Utěšujete se, že klíče snad budou vedle nefunkčního budíku, tam, kde leží i Váš mobilní telefon.

Vše nacházíte ve stejném nepořádku, jako když jste odcházeli. Budík zaseknutý na nočním čase, špinavé tričko odhozeno v koutě pokoje, neustlaná postel a na skřínce se povalující mobil s několika ztracenými voláními od mamky. Po chvíli se jí dovoláte a ona Vám k Vaší neradosti oznamuje, že přijede z práce déle a Vy musíte nakoupit něco k večeři.

V obchůdku potkáte sousedku, slušně jí zodpovíte všechny dotěrné otázky a pak se věnujete svému nákupu. U kasy si vzpomenete dokonce i na ty žvýkačky. Domů dorazíte těsně předtím, než zase začne pršet, něco málo ukuchtíte a pak zapadnete do postele s oblíbenou knížkou. Nádobí přece umyjete až ráno před odchodem do školy.

Únava opět udělala svoje, oblečeni usínáte v posteli a jediné, co Vás budí, je ráno hlas mamky, jaký to je v kuchyni nepořádek. Rychlým pohledem na budík opět zjišťujete, že je ráno, venku prší, dneska píšete z literatury a Vy jste to ani neviděli, a do toho jste opět nečekaně zaspali…


Přidal: kikinka.ks

Zobrazit podrobnosti
Počet slov: 817
Zhlédnuto: 5268 krát
Datum publikování: 14. 2. 2010